Kvalitní rámové kožené boty jsou - neřekl bych drahé - stojí více než běžná lepená konfekce, a při správné péči vydrží roky. Kromě pravidelného čištění, krémování a voskování jsou cedrové napínáky jedním ze způsobů, jak jejich životnost prodloužit. Rozhodně nejsou jen pro bohaté lidi s drahými botami. Když si vezmete, že běžné lepené polobotky stojí tři, čtyři tisíce, a vydrží vám kolik? Dva, tři roky? Rámové polobotky stojí třeba sedm tisíc, ale jejich podešev se dá asi třikrát vyměnit a boty můžete dát celkově renovovat, takže vám vydrží i dvacet let. Kvalita byl jedním z důvodů, proč jsem si rámové polobotky vybral. Se svojí velikostí 48 jsem totiž každé dva roky zažíval půlroční peklo, kdy jsem hledal polobotky, které jsou pohodlné, nevypadají lacině, a zase alespoň dva roky vydrží.
Svoje první cedrové napínáky jsem si kupil s rámovými polobotkami, protože mně v obchodě poradili, že jsou dobré k tomu, aby se kůže nemačkala, respektive aby boty držely tvar, a aby vysávaly vlhkost. A to je přesně ono.
Cedrové napínáky jsou pomůcky, které se vkládají do bot poté, co si je zujete. Jak název napovídá, napínají kůži. Hlavně tu část mezi šněrováním a špicí, která se nošením nejvíc deformuje drží hezky napjatou, takže zamezuje tvorbě vrásnění. Cedr je dřevo, které dobře pohlcuje pachy a vlhkost, takže z bot vysává pot, a bota pak nevlhne a neničí se zevnitř.
Mimo to usnadňují péči o boty. Bota se mnohem lépe čistí nebo natírá krémem, pokud v ní máte vložené napínáky. Lepší napínáky mají v části u paty úchytku, kterou oceníte při čištění a leštění.
Na fotkách vidíte moje napínáky německé značky Schlesinger a polobotky na míru Sebastian Damiano. Napínáky jsem si objednal na Galantier.cz. Na první pohled mě zaujaly tím, že je mají až do velikosti 50. V nabídce je mají vždycky třeba pro velikost bot 45/46 nebo 47/48. Výhodou je, že lépe sedí než universální napínáky značené L nebo XL, které mají sedět ve více velikostech, ale zase se může stát, že v některém modelu bot nebudou sedět dokonale. Říkal jsem si, že jsem si měl objednat ty úplně největší, protože v botě zbývá kousek volného místa, ale stačilo je strčit do jiných bot, kam padnou přesně. ;) Napínáky mají tvarovanou špici, která se přizpůsobí tvaru boty. Nesmí být ale příliš těsné, aby botu nedeformovaly.
Nejvíc mě překvapilo, že přišly v papírovém vzduchotěsném válci (vnitřní strana vypadá jako vnitřek krabice od mléka), a úžasně voněly cedrem, jako kdybyste si přivoněli k parfému. To se s "vyčpělými" napínáky z jiných obchodů nedá vůbec srovnat. A za dobrou cenu - nestojí ani devět stovek. Ve srovnání třeba s (nevoňavými) napínáky Loake, které Le Premier prodává asi za 1 300 korun vypadají i kvalitněji. Vtipné je také to, že Galantier je prodává ještě levněji než jejich výrobce v Německu. Také jsem si všiml, že mají v nabídce cedrovou esenci, kterými se napínáky dají osvěžit, aby vám boty i provoněly.
Kromě napínáků ze dřeva se vyrábějí třeba z plastu s kovovou pružinou. Ty jsou dobré možná tak na cestování, protože jsou lehké, a boty se vám v kufr nezmačkají, ale jinak nesouží vůbec dobře jako ty cedrové. Sám mám čtvery, v každém páru rámových polobotek jedny. Samozřejmě je používám i v jiných botách - po nošení do bot strčím napínáky z jiného páru a používám je i v kožených teniskách, aby se po nošení rychleji a lépe vysušily, anebo v létě v mokasínech.
Pokud tedy máte nějaké hezké kožené boty, které chcete, aby vám vydržely a vypadaly dobře, doporučuji vám koupit si cedrové napínáky. ;) Příště bude článek s tipy, jak se o boty starat.