Udržitelnost je výraz, který se dnes v módě často skloňuje. Mlluví se o tom, jak je lepší koupit si jednu kvalitní věc než pět laciných a nekvalitních, a nosit ji, dokud to jde, a pak s ní třeba vytírat podlahu nebo čistit boty. Nebo pokud vás omrzí, tak ji přešít, neboli "upcyclovat" (Nebo ta britská značka, co vyrábí cestovní tašky ze stanů, které nechávají rozmazlení smradi na tábořištích po hudebních festivalech, či tašky ze starých plachet nákladních aut., jak je teď in říkat. Nebo používat obnovitelné zdroje, nekupovat oblečení vyrobené čínskými dětmi z látek ze druhého konce světa, a tak podobně.
Čím dál více značek také sahá po recyklovaných materiálech. Teď nemyslím svetry, které se tváří, že jsou vlněné, ale přitom jsou z recyklovaných vlněných svetrů, které jsou také z recyklovaných svetrů (řetězce; oblečení z vlny, které nemá známku Woolmark), takže se stejně časem rozpadnou, ale oblečení a doplňky třeba z PET lahví (třeba tašky Matt & Nat). Jde to pomalu a sám mám raději přírodní materiály, ale když už se na něco mají použít umělá vlákna, tak proč ne ta recyklovaná?
Teď mně přistála v e-mailu zpráva, která mě zaujala - o nové kolekci košil Gant Beacons ušité z látek, které obsahují recyklovaný plast. A ne ledajaký recyklovaný plast, ale recyklovaný plastový odpad vylovený z moře.
Gant najal rybáře, kteří loví plastový odpad z oceánu. Spojili se se značkou Seaqual. Ta pro Gant vyrábí polyesterové vlákno, jehož složkou je právě tento vylovený recyklovaný plastový odpad. Košile jsou vyrobeny technologií Tech Prep a jsou strečové, mají být prodyšné, odvádět vlhkost a rychle schnout, asi podobně jako "funkční" materiály. Z recyklovaných materiálů jsou vyrobené také knoflíky a obaly. Na první pohled vypadají stejně jako ostatní košile Gant, mají stejné ceny, a jsou dostupné v pánském i dámském střihu.
To zní dobře, i když košile jsem nezkoušel, protože je to zatím novinka, která jde právě do prodeje, a má být dostupná ve vybraných kamenných prodejnách po celém světě. Na druhou mě poněkud děsí představa košile, která je z větší části z umělého vlákna (zbytek směsi tvoří bavlna či lyocell - druh viskózy, a malý podíl elastanu), kterému se vyhýbám i u sportovního oblečení; prostě nerad nosím "plastové" oblečení. Ale vzhledem ke standardu kvality, na jaký jsou zákazníci Gantu zvyklí, věřím, že tyto košile nebudou zklamáním.
Zároveň to vyvolává otázku, zda je budoucnost (byť teď asi vzdálená) odívání v umělých materiálech, a přírodní vlákna se stanou luxusem, protože bavlna je čím dál dražší. Možná jste zaznamenali změny ve složení oblečení u řetězců. Zatímco před deseti lety jste v Háemku běžně koupili bavlněné mikiny či "oblekové" kalhoty ze směsi bavlny či vlny a trochy polyesteru, dnes je většina mikin za stejnou cenu s příměsí uměliny, za nepolyesterové kalhoty si připlatíte, džíny se vytahají po prvním nošení a tričkám se přetočí švy. Zara si asi nikdy nepotrpěla na kvalitu, ale triček z polyesteru a průsvitné bavlny strašné kvality tam mají čím dál tím víc. S tím se pak nedá umýt ani okno, natož tak vytřít podlaha.