Quantcast
Channel: Czech Fashionisto's Diary
Viewing all articles
Browse latest Browse all 487

Klobouková etiketa - Jak muž nosí a kdy smeká klobouk?

$
0
0

 photo kloboukova-etiketa_01_zpszjzyz4wl.jpg

Klobouk je pokrývka hlavy, která se po dlouhá staletí nosila nejen jako ochrana před nepříznivým počasím či sluncem, ale také jako odznak společenského postavení, náboženské víry či vojenské nebo jiné funkce a hodnosti, a různé klobouky se nosily k různým příležitostem a oděvům. Ještě z první republiky a za války bylo nemyslitelné, aby slušná dáma či pán chodili na veřejnost "prostovlasí" a bez rukavic. V mém Společenském rádci z roku 1932 se dokonce píše, že žena na veřejnosti nikdy nemá chodit bez klobouku, protože "by ji to mohlo uvést do špatné pověsti". Klobouky totiž obvykle nenosily třeba prostitutky a další ženy s pochybnou pověstí. Klobouk byl také znakem společenského postavení. Méně majetní lidé před sto lety nosili obyčejné klobouky, čepice a chudé a vesnické ženy často šátky.

Dnes se klobouk smrskl na pouhý módní doplněk, který si každý nosí jak chce a věřím, že nejsem jediný, kdo je vnímá v tom dřívějším slova smyslu a nejen jako něco, co si narazíte na hlavu, aby váš outfit vypadal dobře, což je také někdy diskutabilní. Tak jako módní trend z Pitti Uomo - hezký oblek, ale k němu fedora šílené barvy s velmi širokou krempou. Zatímco dříve elegance znamenala nepůsobit nápadně a vulgárně, módní ikony dneška jsou přesný opak. A říkejte si co chcete, ale když se mnou někdo mluví a má na hlavě klobouk, přijde mně to neslušné. Nedávno jsem byl na přednášce, kde seděl nějaký mladý kluk v kšiltovce stažené hluboko do očí, že mu nebylo vidět obličej, a stařičký profesor, který tam přednášel, davu položil rétorickou otázku: "Nevíte, proč má ten mladík na hlavě tu čepici?" Protože je nevychovaný.

 photo kloboukova-etiketa_02_zps0fadj95t.jpg

Klobouky se běžně nosily jako nezbytný doplněk dobře a elegantně oblečeného muže ještě v poválečných letech. S uvolňováním společenských poměrů, kdy začalo být přijatelné nosit jiné oblečení než oblek, začaly klobouky ustupovat, a myslím, že své udělaly také nízké střechy aut. Někde jsem četl, že první londýnské motorové vozy taxi musely mimo jiné splňovat předpis, podle kterého musel být vnitřní prostor automobilu dost vysoký na to, aby se v něm posadil muž v cylindru.

 photo kloboukova-etiketa_03_zpsfgd5labe.jpg

Zvláštní je, že dnes, v době ohromných možností vidíme většinou jen jeden typ klobouku - Trilby. Ten neustále najdete v každém řetězci s oblečením, na tržnicích, je prostě všude, že už jej ani nemůžu vidět. Když jsem byl na Erasmu na berlínské Freie Universität, dívali jsme se na jednom semináři o filmech z dob NDR na Legenda o Pavle a Pavlovi. Tam Trilby nosil slizký a starý ctitel Pavly a profesorka nám tehdy říkala, že takový klobouk tehdy nosívali zbohatlíci a ti, kteří se chtěli předvést jako majetní, a že nechápe, proč někdo tak hnusný klobouk v dnešní době nosí - a vůbec uvnitř v místnosti. Vzpomínáte na hnusoklobouky Alpine Pro z Olympiády v Riu? To byl také Trilby.


Dámské klobouky bývaly vždycky zdobenější a jejich tvar, podoba, materiál a zdobení podléhaly více módě než čemukoli jinému. Na začátku 20. století se nosily ohromné klobouky zdobené spoustou peří, umělých květin či vycpanými zvířaty, ve dvacátých letech je postupně nahradily jednoduché klobouky a krempa se postupně zmenšovala až do "cloche", plstěné "čepice", která pevně přiléhala k hlavě. Ve čtyřicátých letech se hodně nosily také toky, malé nízké klobouky bez krempy, které proslavila třeba Jacqueline Kennedy.

U pánských klobouků můžeme mluvit o několika typech. K žaketu a redingotu se před první světovou válkou nosily cylindry z bobří srsti, které postupně nahradila hedvábná plst, s alternativou skládacího cylindru, chapeau claque (jistě jej znáte ze tří veteránů) na večer. Prý proto, aby se dal složit a strčit po sedadlo v opeře, od toho americký výraz opera hat.

Ty vzhledem k nepohodlí, vysoké ceně a nedostatku materiálu nahradily buřinky z vlněné plsti, tvrdý homburg a později měkká fedora, která je dnes ve verzi s úzkou krempou zvané trilby nejběžnějším kloboukem, který dostanete v každém laciném oděvním řetězci. Tvarem připomíná tyrolský klobouk a nosí jej ženy i muži.

Pak je tady tvrdý slamák straw boater z lakované slámy, kterému se u nás říká žirarďák, a po kterém jsem dlouho toužil, až jsem jej našel u značky Stetson. Ještě ve dvacátých letech se nosil naprosto běžně. Většina jej nejspíš zná z kýčovitých vystoupení, kde všichni poskakují s těmito klobouky, vycházkovými holemi a stepují. Ne ze slámy, ale z palmových listů, se dělají také panamy, jeden z nejrozšířenější z klasických klobouků.

 photo kloboukova-etiketa_09_zpsjfbesurc.jpg

Nošení klobouku má také svoje pravidla. Zjednodušeně se dá říct, že jsou podobná jako pravidla nošení slunečních brýlí. Večer, kdy je tma, jej nenoste, zvláště pokud jde to klobouk na volný čas - večer si vždy nosil černý a elegantní klobouk. Když jste v místnosti a když s někým mluvíte, sundejte klobouk (i brýle). Pokud se mylně domníváte, že jste celebrita a vy se s čumily nechcete setkávat pohledem, nebo jste marnivý jako Anna Wintour s velmi špatným zrakem, která kvůli image místo dioptrických brýlí nosí neustále ty sluneční, nechte si klobouk a sluneční brýle na hlavě. Pak ale budete vypadat jako ten rachitický chlapec na fotce úplně dole, který se zjevně zhlédl v tableaux vivant a napodobuje svatý obrázek. 

Slamáky jsou od toho, aby chránily před sluncem. Pokud je únor a vy jej máte v noci na hlavě cestou na diskotéku a uvnitř si jej necháte, vypadáte směšně. Pokud máte na diskotéce sluneční brýle, jste idiot.

Miluji a doporučuji knihu Společenský rádce pro všechny životní situace, která vyšla poprvé v Německu v roce 1927, u nás ve vynikajícím českém překladu s ohledem na naše reálie v roce 1932. Reprint ve velmi nevkusné vazbě, avšak s původními ilustracemi, je běžně k dostání, a na původní vydání lze také občas narazit v antikvariátech. Přes její stáří je v ní spousta nadčasových a stále platných informací. Dnes asi nikdo nedělá pukrle a nekoná oficiální návštěvy v žaketu. Ale to, kdo má přednost, jak se chovat u stolu a vůbec kdekoli, či kdy se smeká klobouk, se za tu dobu nezměnilo.


 photo kloboukova-etiketa_07_zpsqdo1l1wb.jpg

Na začátek je tady návod k tomu, jaký klobouk nosit ke kterému oděvu, v jakou denní dobu, a k jaké příležitosti. V Rádci najdete, jako ve většině tehdejších knih, tabulku, která přesně předepisuje, jaké oblečení a doplňky a jakých barev a z jakých materiálů si máte k jaké příležitosti obléct. Tím odpadal risk toho, že byste vypadali nevhodně nebo si nebyli jisti, co si k čemu vzít, a i když to zní možná poněkud restriktivně, stále jsou tam možnosti, jak předvést svůj vlastní vkus výběrem osobitých doplňků.

Dnes už ta tabulka není aktuální, ale doporučenými kombinacemi se lze stále řídit. Co se týče klobouků, myslím, že tam se nezměnilo vůbec nic. Koneckonců, od roku 1932 nikdo s novým typem klobouku nepřišel. Možná až na Pharrella Williamse a jeho podivnosti, které nosí vždy o několik čísel větší, takže to vypadá poněkud komicky.

"K černému nebo tmavému zimníku se nosí tvrdý černý klobouk." - Tím je myšlen třeba Homburg, který můžete znát, pokud sledujete Hercula Poirota, nebo buřinka. 

"Vezme-li se frak nebo cutaway (žaket), může se vzíti také cylindr." K žaketu byla kdysi jednu dobu in také buřinka nebo Homburg, ale kdo dnes kdy nosí žaket, a kdo k němu nosí klobouk? Pokud byste přeci jen chtěli cylindr, kupte si ten tvrdý, plstěný, třeba Tonak, ne skládací z hedvábí, který se nosí jen večer ke fraku ;)

"K zimníku jiné barvy je nejlépe nosit klobouk souhlasné barvy." - To neznamená, že k džínové bundě si musíte vzít nějakou hrůzu z džínoviny, ale že k béžovému baloňáku se hodí světle hnědý, béžový nebo třeba krémový klobouk. To platí také pro ty, kteří si mylně myslí, že ke každým botám musíte mít opasek v totožném odstínu, protože to tak někde četli, a pokud ne, raději budou asi chodit s kalhotami na půl žerdi. Stačí, když jsou barvy v podobném odstínu hnědé nebo k sobě ladí. A vůbec, pohodlnější a elegantnější (i když nemají být vidět) jsou kšandy. Mám teď jedny od BeWooden a jsou skvělé :) Ono ale záleží, zda je nosíte kvůli jejich funkci a chcete, aby byly zároveň hezké, anebo jen na parádu.

"K černému, lehkému svrchníku se nosí černý nebo šedý, měkký klobouk." - Když si dáte na jaře tmavě modrý nebo černý baloňák, vemte si k němu šedou fedoru.

"Ke svrchníku jiné barvy se nosí vhodný měkký klobouk." - Nepředpokládám, že by Češi hýřili barvami a nápaditostí, a tak si vemte zase šedou fedoru. Šedý klobouk je takový, řekl bych, univerzální. Pokud jste myslivec a chodíte v zelené, asi víte, že k ní patří také zelený klobouk.

"V létě nosí pán, jde-li bez svrchníku, ke společenskému oděvu měkký klobouk, nejlépe šedé barvy." - Vidíte? Říkal jsem to. Nebo dnes tolik oblíbenou panamu. Ještě bych doplnil, že ke světlému, krémovému nebo béžovému letnímu obleku se hodí slamák, jako to mám tady. Třeba žirarďák anebo panama. Také bych podotknul, že světlý oblek a slamáky se nosí jen v létě.


 photo kloboukova-etiketa_11_zpszel06jyf.jpg

Začněme tím, jak se klobouk drží. Tvrdé klobouky (jako je cylindr, buřinka nebo Homburg) dnes sice nejsou běžné, ale drží se za střechu, neboli krempu klobouku. Měkký klobouk se z praktických důvodů uchopí nahoře (aby neplandal). Když smekáte, držte klobouk vždy tak, aby nebyla vidět vnitřní strana. 

Klobouk byl vždy součástí pozdravu nebo jej nahrazoval. Když jste potkali známého, měli jste klobouk rukou odvrácenou od dotyčného (abyste si nezakryli zorné pole) uchopit a nadzvednout nad hlavu, dokud nepřešel. Pokud dnes známého zahlédnete v dálce, máváte na něj. Za první republiky byste při setkání pohledem měli klobouk krátce nadzvednout a zase nasadit na hlavu. 

Pokud je to váš dobrý kamarád, postačí chytit krempu a kývnout na pozdrav. Pokud potkáte výše postavenou osobu nebo dámu, podržíte klobouk v ruce vrchem ven. Dotyčná osoba by vás měla vyzvat, abyste si klobouk nasadil - což se dnes však s velikou pravděpodobností nestane.

Obecné pravidlo platí, že uvnitř budovy klobouk smekáme, ale rozlišujeme, zda je to prostor "veřejný" nebo "soukromý". Na chodbě nebo ve výtahu kancelářské budovy smekat nemusíte, protože je plná cizích lidí, ale v té stejné situaci v bytovém domě byste měli. Klobouk smekáme při vstupu do kavárny či restaurace, při vstupu do kostela, když hraje státní hymna, při pohřbech či když vás míjí pohřební průvod a podržet jej v ruce, dokud průvod neprojde. Dříve bylo zvykem smeknutím klobouku zdravit na ulici faráře, mnicha či jeptišku. 

Klobouk odkládáme také při svatebních obřadech. Na internetu je fotka svatby jakéhosi známého motorkáře nebo co, který měl na hlavě cylindr. Je mně jasné, že když už si jej koupil a pozval novináře, aby ho fotili, chce být vyfocen i s kloboukem, protože má asi dojem, že je to elegantní. Ale naopak, vypadá to hrozně buransky!


 photo kloboukova-etiketa_04_zpsp7rwhnwd.jpg

Na poště nebo v bance u přepážky, nesmekáte, ale na úřadě, kde vcházíte do úřední místnosti nebo v bance, kde sedíte u stolu naproti úředníka, smeknete. V lepších obchodech nebo tam, kde máte v plánu zdržet se delší dobu, klobouk smeknete, v obyčejných krámech a tam, kde není možné klobouk odložit, zůstane klobouk na hlavě.

Zimní čepice, beranice a ušanky na pozdrav nesmekáme, protože to není klobouk jako takový, ale pokrývka hlavy, která nás má chránit před nepřízní počasí. Uvnitř místnosti samozřejmě smekneme. 

Ženy to mají jednoduché. Klobouk mohou sundat, když jdou k někomu domů na návštěvu. Jinak by jej měly nechat na hlavě. Jinak jej samozřejmě nenosí v práci, pokud není součástí jejich pracovního oděvu či stejnokroje, a také ve školách, čímž narážím na nekonečnou diskusi o muslimských šátcích. Když jsem byl na střední škole, bylo nepřijatelné nosit čepici, klobouk či šátek. Za těch pár let se doba tolik nezměnila, ne? A na rozdíl od mužů si žena klobouk nechává na hlavě také v kostele.

 photo kloboukova-etiketa_05_zpsjyanxoez.jpg

Mimochodem, když se váš někde zeptají, zda si chcete odložit klobouk - nebo cokoli jiného - a vy nechcete, je zcela správné odpovědět "děkuji, já si jej podržím (kabát, klobouk, ...)". Ve jedné facebookové skupině se jednou kdosi divil a smál tomu, že v nějakém filmu z nedávné doby přišel muž na návštěvu k ženě a na otázku "chcete si odložit kabát" odpověděl "ne, já si ho podržím". Autorovi příspěvku to z nějakého důvodu připadalo velice vtipné, a rozváděl debatu na téma, "proč si ho držel, když ji pak neošukal" nebo něco v tom duchu, a vůbec nechápal a nechtěl pochopit význam tvrzení té filmové postavy.


 photo kloboukova-etiketa_12_zpsdal5lqih.jpg


Zatímco žena vždy mívala klobouk posazený na účesu, muž měl klobouk posazený na hlavě. Normálně - rovně nebo trochu šikmo na jedné straně. Ne příliš stažený do čela ani do týlu. Zatímco dámský klobouk byl vždycky dekorací posazenou na vrcholu pracného účesu a připevněný jehlicemi (také proto si jej ženy nesundávaly - nebylo to jednoduché a rozcuchaly by si vlasy), muž jej neustále smekal a odkládal. 

Dnes je běžné a společensky zcela přijatelné, aby ženy nosily pánské oblečení a doplňky, takže nosí nejčastěji pánské klobouky, fedory, naražené na hlavě s rozpuštěnými vlasy (takže vypadají jako It Addams), zatímco muži nosí klobouk stažený do týlu tak, aby jim vepředu čouhal chomáč natupýrovaného vlasu, jako kdyby tam měli nalepený kus srsti z pudla. Nevím, čím to je, ale nejčastěji vypadají jako reklama na hlad, k tomu mají skinny džíny, kožený křivák nebo sako, na Vuittonově pařátě něco jako malinký batůžek se spoustou popruhů a přezek, a rukávy i nohavice mají ohrnuté. Ve výsledku vypadají jako svatý obrázek s černou svatozáří nebo jako kdyby měli k týlu připevněný černý lepenkový kruh o průměru asi 35 čtyřicet centimetrů. A nikdy jej z hlavy nesundávají - ani v místnostech.

Svým způsobem mně to připadá fascinující, protože mě nenapadá žádná další věc, kterou by muži začali používat stejným způsobem jako ženy, a přitom to nikdo nekomentoval. Vždycky je tomu naopak - ženy napodobují chování mužů a nosí jejich oblečení.


 photo kloboukova-etiketa_06_zpsjldmt12s.jpg

Tento způsob nošení klobouku odsoudili už v červnovém vydání časopisu Monsieur z roku 1923 jako ledabylý a hlavně - hloupý. Protože nosit na hlavě klobouk jen tak jako dekoraci nemá smysl:

"Ale hlavně nikdy, nikdy [jej nenosímestažený dozadu, což by ukazovalo především na pokleslé způsoby a na nedbalost, jaké není možné připustit, a pak na nedostatek logického myšlení, což je ještě horší."


Johnny Depp nosí klobouky zásadně s dírou vykousanou od myší, zatímco Pharrell Williams nosí na hlavě cosi, co připomíná zdeformované plstěné atrapy včelích úlů. Jistě jste viděli nějaký animovaný film, kde úl někomu spadne na hlavu, a on jej nemůže sundat, a popíchají ho včely. Češi klobouky moc nenosí, a pokud ano, jsou to ty hnusné trilby, které nosí jen proto, že je prodávají v New Yorkeru, a které snad na nikom nevypadají slušivě. Starší generace a fanoušci Michala Tučného pak v zimě s oblibou nosí kovbojské klobouky, které mají chránit před ostrým sluncem - které však nesvítí. V kombinaci s dlouhým černým kabátem nebo rybářskou vestou to vypadá jako kdyby kostymérka z První republiky začala dělat výpravu českému Westernu.

Co se týče "moderního" nošení klobouků... Řeknu jen to, že mě v blízké době neuvidíte v křiklavém klobouku s kohoutím peřím za stuhou, ať už s oblekem nebo s džínovou bundou či mikinou. Dnes už není žádný "správný" (= elegantní) způsob nošení klobouku, klobouk je mrtvý jako latina, korzet nebo kšandy, a stal se z něj pouhý doplněk, bezvýznamná dekorace bez jakéhokoli praktického nebo společenského smyslu, jako když doplňky nosí ženy, aby jim přidaly na kráse. Asi proto je nosí tak málo mužů. A ti, kteří je nosí, se bojí nosit jej normálním způsobem, protože by si poškodily účes. Ach jo.

Ano, můžete jej nosit na hlavě tak jako kdysi a nevypadat, jako že vám z pod něj čouhá pudl, ale je to úplně jedno. Nikoho to nezajímá, nikdo to nezná, nikdo klobouk nesmeká, každý jej má jen naražený na hlavě jako hvězdu na špičce vánočního stromu, a netuší, proč a jak klobouk (ne)nosit. A proto klobouky téměř nenosím, i když se marně snažím o jejich vzkříšení. Pokud však chcete vypadat dobře, noste klobouk jako muž a vězte, kdy jej máte smeknout. A kdy máte dámě podržet dveře. A že okrasné klobouky posazené na hlavě tak, abyste si nepoškodili natupírovaný účes, sluší více ženám.

P.S.: Hezký výběr klobouků, hlavně těch plstěných, najdete v Tonaku, který má krásnou prodejnu v Praze na rohu Žatecké a Široké. Klobouky americké značky Stetson, italské Borsalino, a německé značky Mayser najdete v Bella Hats na Národní 25. Kolem jsem chodil tak dlouho, až jsem se tam jednou zastavil a neodolal žirarďáku Mayser, který mám na fotkách. Je vyrobený jako panama, tedy z palmových vláken, a je odolný vůči dešti. Slamáky a letní klobouky z Tonaku mě vzhledem ani kvalitou nijak nenadchly ani nepřesvědčily, ty najdete v Bella hats. A ne, milí haters, toto není to placená reklama, ale tip, kde sehnat dobré klobouky.

Viewing all articles
Browse latest Browse all 487

Trending Articles


Re: Prosím o určení autora - google nepomáhá


Nelze se přihlásit na Facebook přes PC


Prodám Flexi pass - 3 200


Markéta Reinischová: Chceme s Filipem Jankovičem dítě!


Od: Martina


Podzemlje - epizoda 62


Defender


Plynový kotel DAKON DS 22G - 2 500


Gymnastické řemínky na hrazdu zn. Reisport, vel. č. 2: 590


P: NooK Soundelirium THE 12.6


Qube SP26 ( XTA DP226 ) signal processor - 12 000


Narovnání,vylisování bankovek


Javorina Holubyho chata


Tinylab: Tlačítka


Levasan Maxx není gel na klouby, nýbrž hnus


RNS315 couvací kamera


Kde najdu GameInput Service ve win 10?


Redmi Note 11 Pro+ 5G (PISSARO)


MV3 Vermona, Klingenthal, NDR


Hradcany 30h fialova razena 11 1/2 11 3/4