Quantcast
Channel: Czech Fashionisto's Diary

Hnus jménem ledvinka, neboli bambek, jak je dnes in říkat

$
0
0

 photo ledvinky-streetstyle_01_zpsneree9ax.jpg

Určitě jste si všimli, že už tak tři roky se vracejí ty nejohavnější trendy z devadesátých let. Má to svoje výhody. Můžete nakupovat i v těch nejhnusnějších a nejsmradlavějších sekáčích, seženete tam "lepší" věci než v Pařížské, a vejdete se pod dvě stovky, i pokud potřebujete obměnit celý šatník. Aby to ale neznělo tak hnusně a jako že jste česká socka bez vkusu, říká se těm věcem anglicky. 

Je to stejně trapný eufemismus, jako když "foodies" jedí gratinovanou pastu se sosem, zatímco plebs žere zapečené těstoviny s omáčkou. Přitom těstoviny jsou  de facto těstoviny, ať už je vyrábí Giuseppe v Kalábrii, anebo nějaká bába u pásu v Rosicích. Tak třeba rybářský klobouk nosil jezeďák Kemr v chalupářích, zatímco puberťák, kterému bohatí rodiče kupují hnusotenisky slepené z gumy a polyesteru za patnáct tisíc, není rozmazlený fracek, ale snýkrhedči hajpbíst, a nosí bakythet. Třeba od Burberry, těm už také jeblo, a také začali dělat devadesátkové hnusooblečení, a dokonce zjednodušili font loga, aby neodkazovalo na dřívější eleganci, ale lákalo kdejakého bohatého vošousta v teplákovce s ledvinkou, který neumí číst písmo s patkou.

 photo ledvinky-streetstyle_02_zpsw7lz7tum.jpg 

Tedy s bambekem. Ledvince už se totiž neříká ledvinka. Tu nosí nějaký nestylový lůzr z maloměsta, který módně ustrnul v devadesátých letech, nosí ji k trekovým sandálům se zapranými ponožkami a dírou na patě a igelitkou z Kauflandu. Influenceři tomu říkají beltbek (belt bag), uejstbek (waist bag), fanypek (fanny pack) či bambek (bum bag; všimněte si, jak se rýmuje s douchebag), a podle mě ten poslední z uvedených výrazů zní nejohavněji. Možná proto, že to zní jako bazmek. A už je ani nenosí kolem pasu, ale zavěšené na prsou. Někdy k mikinám, na kterých je z nějakého důvodu natištěný francouzský nápis "kuřecí prso", anebo svoji lásku ke konzumaci drůbeže exhibují přímo na tom, čemu už se ledvinka neříká.

 photo ledvinky-bazmek_zpsca7xnhlr.jpg

 photo ledvinky-streetstyle_03_zpsmrjdhqzz.jpeg
Mezi moje nejoblíběnejší hnusostylingy patří kombinace čehokoli z posledních několika kolekcí Balenciagy, především pak styl nošení bundy "padá mně z ramenou, ale mám ochrnuté ruce, a tak si ji nemůžu upravit".

Leda že by to snad byl větší kožený bambek nějaké známé značky s výrazným logem či jiným poznávacím znamením dané značky, který by nevynikl pod o pět čísel větší hnusošusťákovkou strašákového střihu, která vypadá jako ze sekáče "vše za deset korun" a páchne to tam zpoceným polyesterem víc než v tramvaji, ale ve skutečnosti je to Balenciaga za třicet tisíc. Pak si ji připnou k pasu. No schválně, zkuste si na prsa pověsit ledvinku od Diora (Christian Dior se obrací v hrobě) a uvidíte, že ten přívěsek s déčkem kvůli gravitaci nebude vůbec vidět. A co kdyby se vám v záhybech té látky ztratila ledvinka od Gucciho? A když už jste oblečená v moderní a předražené replice toho, co nosí Máňa v nádražce v Horní Dolní a považujete se za ztělesnění módy, musíte to něčím vyšperkovat, protože jinak byste se na MBPFW mohli nakrucovat jak byste chtěli, ale s noname bambekem by vaši fotku na Elle.cz nedali, a repliky hnusného oblečení z devadesátých let bez ledvinek už dnes nosí kdekdo. 

 photo ledvinky-fendi_zpsi0gociad.jpg
U této fotky si nejsem jistý, zda mám nechat průchod rakovině očí a zkusit to léčit, anebo si je rovnou vypíchnout.

Ledvinek, tedy bambeků, je dnes spousta stylů, což je děsivé, protože i moru byly ve středověku jen tři druhy. Vogue CS doporučuje "už ponechte festivalovým milovníkům hudby nebo těm, kteří nemají vkus. Ve městě, k saku či rovnému kabátu nevypadají dvakrát přesvědčivě. Vždy je lepší dát přednost koženým variantám, které s další sezonou nevyhodíte." Já si zase říkám, že by byly lepší bambeky z papíru, které byste vyhodili hned poté, co jste se s nimi vyfotili na Instagram.

 photo ledvinky-streetstyle_04_zpsjsesc3ql.jpg
Už jsem jej chtěl pochválit za recyklaci; že přešil starou kombinézu dělníka z dálnice na kabát, ale beztak je to nějaká ót kutýr. Pokud jste zvrácení, nestyďte se a napište mi, znám sekáče, kde něco podobného prodávají za deset korun.

Jak (ne)nosit sponu na kravatu

$
0
0


 photo spona-na-kravatu-david-beckham_zpszkgnbqab.jpg
Takto tedy ne

 photo spona-na-kravatu-faux-pas_zpsh7xg3k1u.jpg
Takto už vůbec ne

Spony na kravatu jsou typickou ukázkou současných divnotrendů. To se vezme nějaká věc, která byla vynalezena proto, aby měla praktický smysl, a začne se nosit způsobem, který její smysl popírá. Tak jako klobouky proti slunci či nepřízni počasí, které se v dobách, kdy lidé přemýšleli, nosily na hlavě, a dnes se nosí jako svatozář kolmo k hlavě, protože to tak dělá nějaká celebrita nebo influencer, kšandy nošené současně s opaskem, anebo "náramky", které mají držet rukávy košile na svém místě u košile, která vám dobře padne, a tedy jich není třeba.

 photo spona-na-kravatu-fred-astaire-randolph-scott-september-1936_zpsmo9pynpi.jpg
Fred Astair a Randolph Scott v roce 1936. Kalhoty jim končí asi tam, kde mají horní knoflík saka, a kravatu mají připnutou ke košili za její konec, aby neplandala.

Zatímco dříve byly věci hezké proto, aby se líbily tomu, kdo je nosí, na dnešní vkus mají ti, kteří chtějí prodávat, mnohem větší vliv než kdy dřív, a svoje věci podsouvají celebritám nebo jim platí za jejich propagaci, a oni rozhodují o módních trendech bez ohledu na to, jak vypadají. Takže pokud už si něco koupíte, nemusí to vůbec plnit nějakou funkční úlohu, ale musí to být vidět, aby to viděli i ostatní, a chtěli si to také koupit. Zatímco dříve lidé nosili různé věci proto, že měly nějaký smysl, používali je denně, a tak chtěli, aby byly hezké. Zatímco dříve byli lidé vedeni k tomu, aby vypadali dobře, dnes jsou vedeni k tomu, aby byli originální a sví, což jim radí módní časopisy. Protože kdybyste chtěli vypadat dobře, nenosili byste třeba bambek, a módní časopisy plné reklam by nemohly dělat reklamu (a existovat).

 photo spona-na-kravatu-james-bond_zpsako4u8p4.jpg

 photo spona-na-kravatu-james-bond-goldfinger_zps4fjtqtam.jpg
Takto ano

Funkce spony na kravatu je držet konec kravaty na svém místě, aby vám nepoletovala kolem těla, když se pohybujete, nebo třeba v restauraci nad talířem, když si sedáte. Dříve lidé nechtěli, aby si konec hedvábné kravaty namočili v polévce. Dnes je důležitější, aby měli na instáči hastag gentleman. A k tomu potřebujete atributy, jakým je třeba spona na kravatu. 

 photo spona-na-kravatu-katastrofa_zpsjeabjzoe.jpeg
Katastrofa!

Pravidla jejího nošení jsou jednoduchá: Spona nesmí být širší, než kravata, má být stejně široká nebo užší. Podle selského rozumu a fotek od Freda Astaira ze 30. let až po Seana Conneryho v roli Jamese Bonda či postav seriálu Šílenci z Manhattanu se spona připíná k dolní části kravaty, aby její konec neplandal. To je vše. Víc vědět nepotřebujete.

 photo spona-na-kravatu-ryan-gosling_zpsfnjwree4.jpg

Jenže dnešní časopisy však tvrdí, že se má připínat mezi třetí a čtvrtý knoflík košile (odshora), tedy někde na hrudi, což je velmi hloupé, protože spona pak nemá vůbec žádný smysl. Schválně jsem se díval, co o tom dnešní média říkají, a třeba v on-line magazínu D'Marge (The playbook for the modern man) se píše "Moderní spony na kravaty jsou navrženy tak, aby seděly výhradně mezi třetím a čtvrtým knoflíkem košile. Spona by měla být vidět, když máte zapnuté sako." Hloupost svého tvrzení však potvrzují v další větě, kde si protiřečí: "Že ji nosíte správně víte, když vám neplandá kravata - jejím smyslem je držet ji na košili, a ne připínat si ji ke kravatě jen aby byla vidět."

 photo spona-na-kravatu-mad-men_zpsbskjgxbg.jpg
Správný způsob nošení spony na kravatu

Takže pokud chcete vypadat jako gentlemen a nosíte vestu, přes ni kšandy a slamák stažený do týlu jako vulgus, noste sponu na kravaty klidně pod krkem jako David Beckham. Pokud chcete vypadat elegantně, a že nejste duševně slabý, noste ji tam, kde má smysl. A než se na mě vrhnete s hejty na to, že hejtuju Beckhama, vzpomeňte si na to, jak se oblékal v době, kdy začal chodit s Victorií. Ani jemu se faux-pas nevyhýbají.

Hnus Žakemus (Jacquemus)

$
0
0

 photo hnus-jacquemus-minnibag_01_zps7jiuqcsm.jpg

Není to ani deset let, co jsem založil svůj blog. Tehdy u nás nebylo možné sehnat věci jako lepší štětku na holení, kvalitní kožené polobotky, vázacího motýlka, a psal jsem o "skandálních trendech", jako třeba letní nošení mokasín bez ponožek či ohrnutí nohavic, což jsou dnes naprosto běžné a pohodlné věci. Připadá mně, že to bylo snad ve středověku. Za tu dobu se mnohé změnilo. Přesvědčoval jsem svoje čtenáře o tom, že vlněné sako je lepší než polyesterové, že nemají nosit trekový hnusobatoh, ale stylovou tašku. Dnes už můžu jen žehrat nad hnusotrendy, které ještě nedávno luxusní módní domy chrlí stejně rychle a stejné kvality jako Pražák po burčáku střílí na záchodě, nebo rovnou u stánku, jak už jsem byl, bohužel, svědkem. Protože v posledních několika letech se neobjevují žádné trendy, které by za něco stály nebo byly hezké, a klasika už není in, jen se vytahuje to nejhnusnější z dob minulých.

 photo hnus-jacquemus-minnibag_02_zps4hc4r4w1.jpg

Dalším z hnusotrendů, které ve mě vyvolávají nutkání k tomu, čemu se v Německu říká Volksverhetzung, jsou mini kabelky. Ne psaníčka nebo malé kabelky, ale jakési miniaturní atrapy kabelek pro panenky. Akorát je nenosí malé dívenky, ale dospělé ženy. Dávají tím najevo, že jsou bohaté a bezstarostné, a tak u sebe nepotřebují nic nosit, a tudíž nepotřebují ani kabelku. Dělá to tak třeba Anna Wintour, která nosí jen telefon, nebo anglické vévodkyně z Cambridge a kdo ví odkud, které však za sebou mají armádu asistentů a služebnictva. ¨

 photo jacquemus-mini-bag-le-chiquito_02_zpsmfbgpavg.jpg

Ale to dnešním influencerkám a celebritám nestačí. Když nenosíte kabelku, třeba by někomu mohlo uniknout, že ji nemáte, a tak si musíte vzít mikroskopickou atrapu kabelky, abyste daly všem najevo, že nechcete mít ruce plné zavazadel, ale přitom mezi prsty svíráte jakýsi hnus úplně k ničemu za deset tisíc korun. Můžete si vzít takovou tu mini kabelku na zachytávání potu z podpaží (jako baguette od Diora), dát si do ní svoje nezbytnosti, a mít volné ruce, ale raději si vezmete něco, co je asi stejně praktické na nošení, jako chodit se špetkou soli v ruce. Uf, a ještě se mně vybavil ten turecký kuchař s křečovitě sevřeným předloktím, a ta youtuberka, kterou omylem oflamboval, a ona z toho ještě měla radost, protože jí přibyli foloveři.

 photo hnus-jacquemus-minnibag_03_zpsh8qjixev.jpg

A teď už by mě jen zajímalo: Jak myslíte, že by lidé reagovali, kdybych začal v ruce nosit miniaturní model Ferrari? Jako takovou reakci na strojený blahobyt v podání minikabelek. Myslíte, že bych byl jako že trend setter (ráčejí prominout, dnes se tomu říká influencer), anebo bych spadl do škatulky řidičů SUV v centru Prahy se zvednutými límci polo triček, o kterých se říká, že mají malý penis? 

Podzim je tady

$
0
0

 photo holinky-hunter-bunda-barbour-mikina-gant-czech_fashionisto_zpsrcenujsz.jpeg

V sobotu jsem byl v Břeclavi, Dopoledne jsem si ve svém oblíbeném sekáči nakoupil pár krásných věcí, třeba kašmírový kabát z látky ze Savile Row za 19 korun. Odpoledne se rozpršelo, ale to nám nezabránilo ve sledování zápasu místního rugbyového mužstva (vyhráli)!

Chvíli pršelo, pak zase chvíli svítilo slunce, a tak jsem si vzal holínky Hunter, voskovanou bundu Barbour, levisky a mikinu Gant. Taška je Le Sportsac z Urbanluxu, a mám ji už roky. Asi jste si všimli, že obchod Barbour u nás po celkem krátké době končil. Ale Gentleman Store teď přišel se zprávou, že bundy  Barbour jsou teď nově v jejich sortimentu. A mají je snad za ještě příznivější ceny. ;)

Holínky si nemůžu vynachválit. Jdou pohodlné i při delším nošení, protože to není ten jejich klasický levnější model, ale boty určené do lesa či na práci na zahradě a podobně, a podle toho mají upravenou podešev. Kromě hejtů na moje křivé nohy se těším na hejty, že nosím gumáky na sportovní utkání na blátivé louce. :D 

Giambattista Valli x H&M

$
0
0

 photo giambattista-valli-HM_001_zpstcrixmdv.jpg

Můj názor na designérské kolekcešvédského řetězce už možná znáte - před čtyřmi lety jsem o tom psal. O tom, jak první z těchto kolekcí navrhoval Karl Lagerfeld, aby se vysoká móda dostala mezi obyčejné lidi, kteří si haute couture nemohou dovolit, ale H&M z toho udělalo snobárnu. Tedy alespoň u nás. Třeba když byla uvedena kolekce Versace, byl jsem zrovna v Berlíně, kde se prodávala v několika obchodech, a některé kusy tam zůstaly až do období výprodejů. U nás bývá k dostání jen ve vlajkovém obchodě v Myslbeku, od některého oblečení je skladem jen pár kusů, a část končí u překupníků, kteří věci koupí jen proto, aby je vzápětí nabídly na Ebay za nějakou absurdní částku. Navíc mají vyvolení možnost nakoupit si zboží z kolekce den předem se slevou, takže lačný plebs ve čtvrtek ráno má možnost porvat se o zbytky. Docela smutné.

 photo giambattista-valli-HM_002_zpscdscn3bk.jpg

Ve čtvrtek 24. října byla kolekce představena v Římě a na stránkách H&M si ji můžete celou prohlédnout. Já bych se o ní ani nezmiňoval, ale po delší době je to opět kolekce, která mě zaujala. Ano, je to samý leopard, květinové motivy a potisky z renesančních obrazů, ale mně se to líbí, a v dnešní době velké renesance hnusomódy z 90. let je to příjemnou změnou. Nad flitrovaným oblekem jsem slintal už u Vuittona, když jej před lety představil a (vintage) kabát z leoparda už mám


 photo giambattista-valli-HM_01_zpsp6wtqulp.jpg

Vrcholem této kolekce pro mě však je černý frak bohatě vyšívaný zlatou nití včetně kalhot, po jakém jsem toužil od té doby, co jsem podobné viděl u členů Chambre des pairs v třídílném televizním zpracování Hraběte Monte Christa. Myslím, že jen kabátec má stát 8 000 korun, takže jej oželím. Tedy mám dojem, že je součástí pánské kolekce. U osoby, která jej má na úvodní fotce na sobě si nejsem jistý pohlavím. 

Jaký je váš názor na tuto kolekci, a na spolupráce (nebo kolaborace, jak někteří hlupáci říkají) H&M s návrháři? Koupili jste si něco nebo se na nákup chystáte? Kolekce se bude prodávat tento čtvrtek, a předpokládám, že tam vydrží stejně dlouho jako Levisky v Tuzexu.

 photo giambattista-valli-HM_02_zpse8ofx5gx.jpg

 photo giambattista-valli-HM_03_zps6ckyrpyd.jpg

 photo giambattista-valli-HM_04_zpssicvuayf.jpg

 photo giambattista-valli-HM_05_zpsmlmdpwga.jpg

 photo giambattista-valli-HM_06_zpsccfavirg.jpg

 photo giambattista-valli-HM_07_zpsvoojpxdd.jpg

 photo giambattista-valli-HM_08_zpswx3obcrh.jpg

Devadesátky jsou všude!

$
0
0

 photo devadesatky-jsou-vsude_01_zpssffyqwcu.jpg

Za posledních asi deset, patnáct let, co se zajímám o módu, ani za dobu psaní svého blogu, jsem si nikdy nevšiml, že by přítomnost nějakého nového trendu v pánské módě byla (u nás) tak rychlá a viditelná, jako je současný trend devadesátek. Ano, určitě je to tím, že mám k tomuto hnusotrendu a módě devadesátých let silnou averzi, takže jsem možná dříve jiné trendy tolik neviděl, a teď to prostě vidím. Určitou roli v tom bezesporu hraje to, že vliv celebrit a influencerů na sociálních sítích je silnější než kdykoli předtím, a trendy se šíří rychleji než ještě před pár lety.

Když jsem ve svých asi šestnácti začal nosit skinny džíny, působilo to furore  a výsměch nejen v malém rakouském městečku, kam jsem tehdy chodil na střední školu, ale především u nás. I v Praze a v Brně, protože ještě před deseti lety byl mezi běžným českým lidem módní a stylový středověk, a všichni na mě hleděli jako na blázna. Jediným obchodem, kde se daly občas sehnat věci podle zahraničních trendů (které k nám přišly až později s několikaletým zpožděním) bylo Háemko, ale i tam začaly úzké džíny prodávat až asi o šest let později, tak jsem si je kupoval v zahraničí. Ale to už se běžnými začaly stávat i u nás, a jejich kvalita v H&M mezitím značně upadla, a tak jsem přešel k Levi's, kde jsem zůstal). Dnes je nosí všichni, a nikdo už se nad tím nepozastavuje.


Vzpomněl jsem si na slavnou scénu se "dvěma stejnými pásky" z filmu Ďábel nosí Pradu, kde Miranda Andree vysvětluje, jak vrcholní návrháři ovlivňují módu úplně všech lidí, protože ať chcete nebo ne, řetězce a konfekce trendy z fashion weeků sledují, kopírují, a i když se o módu ani trendy vůbec nezajímáte, stejně je v nějaké míře nosíte, protože se jim nevyhnete. Nepřekonatelná je v tomto Zara. Pokud se vám líbilo něco na fashion weeku, jděte do Zary. Je docela pravděpodobné, že to tam najdete. Ovšem v hrozném provedení, a ušité z tenoučkého polyesterového hadru. Mimochodem, skinny jeans asi rozšířil Hedi Slimane, který v té době navrhoval pánské kolekce pro Diora, které byly typické tím, že byly šité na rachitické mladé muže. A byly tak okouzlující, že kvůli nim Karl Lagerfeld zhubl přes čtyřicet kilo, a začal vypadat tak, jak si jej nejspíš pamatujete. 

Zajímavé je také to, že zatímco dříve jsem měl dojem, že určité značky, především luxusní módní domy, měly svůj určitý styl a okruh zákazníků, před pár lety však spousta z nich změnila logo na jednoduchý hnusný font, takže teď všechna vypadají stejně, a všichni začali svoje podřizovat svoje kolekce trendu hnusného oblečení, a v poslední době devadesátkám. Ať už Gucci, Burberry nebo Dior... Snad jen u Dolce & Gabbana mám dojem, že se pořád drží svých opulentních modelů plných zlata, sametu a brokátu.

A není to jen oblečení. Jsou do doplňky, účesy, sestřihy, boty, prostě všechno. Teď nemyslím puberťáky, kteří chtějí být in, nakupují nové a módní věci, kopírují svoje oblíbené celebrity a influencery. Mám na mysli lidi kolem třiceti a výš. Tím nechci říct, že by třicátníci nesledovali módní trendy. Ale poznám, když je nesledují, ale stejně jsou na nich patrné. Často se na ulici otočím za někým v mém věku nebo starším, který je třeba hezky, formálně nebo "kancelářsky" oblečený, ale - vypadá "divně". Protože si koupil oversized kabát z nějaké nové kolekce (protože jiné kabáty než devadesátkového střihu tam neměli), jeho kadeřník mu udělal sestřih inspirovaný devadesátkami, protože se je učili na minulém kadeřnickém školení, a k tomu má nové módní brýle, které mu třeba připadaly zajímavé, ale vypadá v nich jako ze starého filmu, kde se k černým mokasínům s třásněmi nosily bílé ponožky. Chtěl vypadat elegantně nebo "business", ale už to není ten gentlemanský styl, který byl in před pár lety, ale začíná připomínat někoho, kdo se inspiroval u Balenciagy. A přitom o tom vůbec neví. Ani nemusí vědět, kdo nebo co je Balenciaga, nebo jaký trend teď frčí, ale stejně tak vypadá. Také jste si toho všimli?

Kdyby trendy opravdu sledovali, nejspíš by nakupovali v sekáčích. Tam je bizarního oblečení nepadnoucích střihů, které každému jen zhyzdí siluetu, spousta, a stojí pár korun, protože to nikdo kupovat nechce. :D Ale když to stejné (a za vyšší cenu) mají v Háemku, kupují to jako diví.

Minulý týden jsem byl po delší době v Levi's podívat se na kolekci se Star Wars, a kromě jejich klasických tmavě modrých džín tam byly kousky (převážně v dámské kolekci), které když vidím, začne mně v uších hrát něco od Michala Davida. Když otevřu Vogue Hommes a prohlížím si reklamní fotky luxusních módních značek, musím se několikrát vrátit k titulní straně, abych se ujistil, že datum je aktuální, protože všechno oblečení je hnusné jako v první řadě Sexu ve městě. Jsem zvědavý, co přijde pak. Nebo ještě později, až návrháři vyčerpají všechny hnusárny z devadesátých let a nedávné minulosti. Jak budou trendy vypadat za pět let? 

 photo devadesatky-jsou-vsude_02_zpsqfpp0n1n.jpg

Proč je nutné používat cedrové napínáky do bot

$
0
0

 photo cedrove-napinaky_01_zps99ezl7es.jpg

Kvalitní rámové kožené boty jsou - neřekl bych drahé - stojí více než běžná lepená konfekce, a při správné péči vydrží roky. Kromě pravidelného čištění, krémování a voskování jsou cedrové napínáky jedním ze způsobů, jak jejich životnost prodloužit. Rozhodně nejsou jen pro bohaté lidi s drahými botami. Když si vezmete, že běžné lepené polobotky stojí tři, čtyři tisíce, a vydrží vám kolik? Dva, tři roky? Rámové polobotky stojí třeba sedm tisíc, ale jejich podešev se dá asi třikrát vyměnit a boty můžete dát celkově renovovat, takže vám vydrží i dvacet let. Kvalita byl jedním z důvodů, proč jsem si rámové polobotky vybral. Se svojí velikostí 48 jsem totiž každé dva roky zažíval půlroční peklo, kdy jsem hledal polobotky, které jsou pohodlné, nevypadají lacině, a zase alespoň dva roky vydrží.

 photo cedrove-napinaky_05_zpsm82kb0i7.jpg

 photo cedrove-napinaky_06_zpsoczubj4l.jpg

Svoje první cedrové napínáky jsem si kupil s rámovými polobotkami, protože mně v obchodě poradili, že jsou dobré k tomu, aby se kůže nemačkala, respektive aby boty držely tvar, a aby vysávaly vlhkost. A to je přesně ono.

Cedrové napínáky jsou pomůcky, které se vkládají do bot poté, co si je zujete. Jak název napovídá, napínají kůži. Hlavně tu část mezi šněrováním a špicí, která se nošením nejvíc deformuje drží hezky napjatou, takže zamezuje tvorbě vrásnění. Cedr je dřevo, které dobře pohlcuje pachy a vlhkost, takže z bot vysává pot, a bota pak nevlhne a neničí se zevnitř.

Mimo to usnadňují péči o boty. Bota se mnohem lépe čistí nebo natírá krémem, pokud v ní máte vložené napínáky. Lepší napínáky mají v části u paty úchytku, kterou oceníte při čištění a leštění. 

 photo cedrove-napinaky_07_zps80dn8utg.jpg

Na fotkách vidíte moje napínáky německé značky Schlesinger a polobotky na míru Sebastian Damiano. Napínáky jsem si objednal na Galantier.cz. Na první pohled mě zaujaly tím, že je mají až do velikosti 50. V nabídce je mají vždycky třeba pro velikost bot 45/46 nebo 47/48. Výhodou je, že lépe sedí než universální napínáky značené L nebo XL, které mají sedět ve více velikostech, ale zase se může stát, že v některém modelu bot nebudou sedět dokonale. Říkal jsem si, že jsem si měl objednat ty úplně největší, protože v botě zbývá kousek volného místa, ale stačilo je strčit do jiných bot, kam padnou přesně. ;) Napínáky mají tvarovanou špici, která se přizpůsobí tvaru boty. Nesmí být ale příliš těsné, aby botu nedeformovaly.

 photo cedrove-napinaky_02_zpshamakchw.jpg

 photo cedrove-napinaky_03_zpsyntyhfm2.jpg

 photo cedrove-napinaky_04_zpswv5dlvlb.jpg

Nejvíc mě překvapilo, že přišly v papírovém vzduchotěsném válci (vnitřní strana vypadá jako vnitřek krabice od mléka), a úžasně voněly cedrem, jako kdybyste si přivoněli k parfému. To se s "vyčpělými" napínáky z jiných obchodů nedá vůbec srovnat. A za dobrou cenu - nestojí ani devět stovek. Ve srovnání třeba s (nevoňavými) napínáky Loake, které Le Premier prodává asi za 1 300 korun vypadají i kvalitněji. Vtipné je také to, že Galantier je prodává ještě levněji než jejich výrobce v Německu. Také jsem si všiml, že mají v nabídce cedrovou esenci, kterými se napínáky dají osvěžit, aby vám boty i provoněly.

 photo cedrove-napinaky_09_zpsuadvizfz.jpg

Kromě napínáků ze dřeva se vyrábějí třeba z plastu s kovovou pružinou. Ty jsou dobré možná tak na cestování, protože jsou lehké, a boty se vám v kufr nezmačkají, ale jinak nesouží vůbec dobře jako ty cedrové. Sám mám čtvery, v každém páru rámových polobotek jedny. Samozřejmě je používám i v jiných botách - po nošení do bot strčím napínáky z jiného páru a používám je i v kožených teniskách, aby se po nošení rychleji a lépe vysušily, anebo v létě v mokasínech. 

 photo cedrove-napinaky_08_zpsziu20r4o.jpg

Pokud tedy máte nějaké hezké kožené boty, které chcete, aby vám vydržely a vypadaly dobře, doporučuji vám koupit si cedrové napínáky. ;) Příště bude článek s tipy, jak se o boty starat.

Jste připraveni na zimu?

$
0
0

 photo stribrna-liska-rukavice-GANE-leather_01_zpsiamtixd6.jpg

 photo stribrna-liska-rukavice-GANE-leather_02_zpskyzoklfn.jpg

 photo stribrna-liska-rukavice-GANE-leather_03_zpsqqpys2ao.jpg

 photo stribrna-liska-rukavice-GANE-leather_04_zpsw1hk0wvz.jpg

 photo stribrna-liska-rukavice-GANE-leather_05_zpsc5pebiui.jpg

 photo stribrna-liska-rukavice-GANE-leather_06_zpsww3rsrod.jpg

 photo stribrna-liska-rukavice-GANE-leather_07_zpslhfontau.jpg

 photo stribrna-liska-rukavice-GANE-leather_08_zpsejbxoato.jpg

 photo stribrna-liska-rukavice-GANE-leather_09_zpsfzmsdums.jpg

 photo stribrna-liska-rukavice-GANE-leather_10_zpsz3lx4nzi.jpg

 photo stribrna-liska-rukavice-GANE-leather_11_zpsyiyklkh0.jpg

Máme za sebou teplý listopad, ale právě včera, symbolicky 1. prosince, první adventní neděli, se ochladilo tak, že jsem vytáhl hřejivější kabáty, šály, a oprášil svoje kožešiny. Tuto štólu ze stříbrné lišky jsem nedávno pořídil ve Scoro Coco, jednom z mých oblíbených obchodů s vintage oblečením. Tak ji hned nosím, protože stříbrnou lišku jsem chtěl, a navzdory hloupých protestů veganů je podle mě lepší nosit starou kožešinu, než si kupovat šálu z umělých vláken. Vždyť co může být ekologičtější a udržitelnější módou než nosit věci staré sedmdesát nebo osmdesát let? 

Kabát Sisley mám také ze sekáče. Nové jsou černé Levisky, mechanické hodinky Yonger et Bresson, kožené kotníkové Martensky, a rukavice na míru, které jsem si dal ušít u slovenské firmy GANE Leather. Jsou z jehnětiny, mají zapínání na knoflík, a podšívku z hedvábí, která příjemně hřeje, ale zároveň rukavice zůstanou tenké.

A co vy, jste na zimu připraveni? Všímáte si, kolik vlny obsahuje látka, ze které je váš kabát? A z jakého materiálu máte svetr? Co kožešiny? A jaké nosíte rukavice? 

Proč neumíte nakupovat v sekáči

$
0
0

 photo nakupovani-v-sekaci_01_zpspk4femqo.jpeg

Občas se vám na Facebooku pochlubím tím, co jsem našel v sekáči. Na to mně píšete, jaké mám štěstí, a jak mně je závidíte, a že vy nikdy nic nenajdete. Ale kdepak. Nikdy nic nenajdete jen proto, že jste líní, nechce se vám prohlížet zboží, a nechce se vám shýbnout se!

Tak třeba právě včera jsem byl v Humaně v Břeclavi, kde každý měsíc obměňují zboží. Na začátku měsíce přijde nová kolekce a první týden je za plnou cenu. Během druhého týdne mají slevu 30 %, třetí vše zlevní na 89 korun za kus, a čtvrtý týden vše postupně zlevňuje z 39 korun, přes 29 až na 19 a 9 v pátek a v sobotu. Během toho zboží pořád doplňují. Našel jsem tam spoustu krásných kousků, a několik z nich za 29 korun/kus jsem si odnesl. Neměl jsem štěstí, ale nebyl jsem líný hledat.

Jak probíhá nákup líného, fajnového člověka, kterému se nechce hledat?
Přijdete dovnitř. Obchod je plný lidí, a abyste oddálili styk s nimi, začnete u regálu s šálami. Na první pohled si všimnete, že je tam spousta akrylových šál, falešných pašmín, a šátků z polyesteru. Tak jdete dál, v tom nemá smysl se hrabat, že jo. Cestou k pánskému oblečení se zastavíte ještě u regálu s doplňky, V horním koši na změti úplně všeho trůní několik koženkových opasků. V koši pod tím vidíte pár doplňků na maškarní. V dalším vidíte podprsenku, fuj! Úplně dole bude beztak prd, tak jdete dál. Hodíte okem po velkém věšáku. Ubrusy nebo co? Pche, to nechcete. V dalším velkém koši se nějaká hipsterka v hnusobrýlích hrabe v dekách a polštářích, tak ji obejdete. Řeknete si, že ta saka na dalším stojanu hrozně smrdí, tak je jen tak zběžně projdete, a ani žádné nevytáhnete a nepodíváte se, co to je. Na dalším stojanu vidíte pár vytahaných svetrů, což vás odradí, tak jdete ke košilím a pár jich prohrábnete. Primark, Háemko, Zara, něco náckovského, přejde vás zájem. Mezi tričky nic nenacházíte a ta hnusná smrdutá bunda na dalším věšáku vás přesvědčí, že máte jít domů, a zase se tam dlouho neukázat. A říkáte si, jak to jen někdo dělá, že má takové štěstí, a vy nikdy nic nenajdete. Uf.

 photo nakupovani-v-sekaci_04_zpsevvyeilm.jpeg

Jak v sekáči nakupuji já.
Přijdu dovnitř a hned jdu k regálu se šálami. Od té doby, co mně tam nějaká bába vyfoukla límec z bílého norka přímo před nosem, tam chodím raději hned po příchodu. Protože už do sekáče chodím nějaký ten pátek, naučil jsem se poznávat různé materiály v různém zpracování a stavu, takže už téměř s jistotou poznám vlnu na pohled či na omak. Projíždím rukou nevkusné šály a najednou cítím vlnu. Jé, Hugo Boss! Beru. Probírám se dál, když si nejsem jistý, dívám se na štítek anebo provádím zkoušku plamenem: žmouláním získáte pár vláken šály, která zapálíte zapalovačem. Pokud hoří a smrdí stejně jako vlasy, je to vlna. Pokud se škvaří a smrdí štiplavě ostře, je to plast. O něco níže mě zaujal barevný šátek. Je nádherný. Při zkoušce hořením si nejsem jistý, z čeho je, ale umělina to není. 

 photo nakupovani-v-sekaci_03_zpsnbufz77k.jpeg

Cestou se zastavuji ve stojanu s doplňky. Nedávno jsem tam našel pár kravat od Prady a Ermenegildo Zegny, a tentokrát jsem odtud vyhrabal pár hedvábných kravat, ale nechal jsem je jinému, protože jich už sám mám hodně. Podíval jsem se také do police se spodním prádlem. Nechápu, proč se jej lidé štítí, když se tam dají najít nové a celkem luxusní věci jako elegantní vlněné ponožky. A vše je vždy čisté a vyprané. Dřepl jsem si ke spodní polici, protože nikdy nevíte, co kde najdete. Úplně vzadu a úplně dole nacházím elegantní hedvábný šál podšitý vrstvou jemné vlny. Ach! 

Přesouvám se k věšáku s bytovým textilem. Minule jsem si tam koupil nové damaškové povlečení na dvě postele, prostěradla, brokátové závěsy a pár sametových polštářků a dokonce obrovský kus bavlněného sametu (metráže), ze kterého jsem si dal ušít župan, ale tentokrát nic. Ale vždycky se tam dívám. Když tam nic zajímavého není, občas si vezmu starý povlak na přikrývku, ze které si nastříhám hadry na úklid nebo leštění bot.

U stojanu se saky stojí nějaký čpavě páchnoucí člověk, ale stejně má jinou velikost než já, takže není hrozbou :D, a tak se jdu podívat na svetry. Beru si ten vlněný s Woolmarkem made in Italia, který měli už minule. Je mně volný, ale během zimy musím v dílně dodělat rám zrcadla, který si opravuji, a přelakovat nohy divanu, a na takové práce bude ideální, jen odstraním žmolky škrabkou, a bude perfektní. Na podobné činnosti si beru i zimní bundu ve stylu Barbour, ale nějaké no name značky. 

Smrdutý člověk už odešel, a tak si prohlížím saka. Pro mě nic nemají, ale beru dva blazery kamarádovi. Jsou velikosti 50, mají Woolmark a visí tam už alespoň dva týdny. Bude mít radost! Další sako, chybně zařazené mezi pánskými, beru mamce. Košilí mám doma spoustu, ale co kdyby tam byl zase nějaký Lagerfeld nebo Hugo Boss? Nacházím pár krásných košil značky Seidensticker, ale jsou malé. Bavlněné mikiny a trička jen zběžně proletím, protože mívají spíše trička s potisky a mikiny moc nenosím, ale občas si tam koupím něco "pracovního". Už bych měl jít a stejně už mám plný košík, ale míjím další stojan se šály a šátky. Nacházím další šálu z černé vlny tak jemné, že připomíná kašmír. Je vyrobena v Itálii a vypadá úplně nově. To bude krásný vánoční dárek!

Tak nějak to chodí!

* * *

Ano, jsou lépe a hůře zásobené sekáče. Mám dojem, že zboží nakupují v obrovských pytlech, které jsou značené třeba "pánské oblečení" a jejich cena napovídá o kvalitě. Humana je ten lepší z nich, a třeba Genesis má prodejny už rozdělené podle ceny - v jednom obchodě je třeba vše za 99 korun, v jiném za 39. Já chodím hrabat do toho za 39, kde už jsem našel třeba bílý smoking, frak, anebo úplně nový blazer Emenegildo Zegna, takže nezatracujte ani ty hnusné sekáče. 

Nezáleží na tom, jak sekáč vypadá, na jak divném místě je, nebo jaký z něj máte dojem, prostě si to oblečení musíte prohlížet. Jak píšu ve svém průvodci nakupováním v sekáčích, najděte si nějaký sekáč, který máte po cestě třeba do práce nebo kam často chodíte, a choďte tam pravidelně. Pokud si tam vyrazíte jednou za půl roku, nečekejte, že to tam bude jako kdyby začali prodávat v Pařížské všechno za deset korun. Vlezte i do toho hnusného sekáče, a třeba tam nějaký luxusní kousek za deset korun najdete, jako já šálu Barbour v jednom na první pohled ošklivě působícím sekáči. Z toho stejného mám popelínové pyžamo, které se v Londýně prodává nové za deset tisíc. Bylo na věšáku schované za hnusným pyžamem z polyesteru.

 photo satc-S06-E03-jennifer-coolidge_zpsjeaprjbr.jpg

Nechovejte se zpovykaně. Najdete vlněnou šálu - berte nebo nechte být. Že se vám nelíbí ten odstín vínové, a kostičky na vzorku jsou příliš velké? Nejste v obchoďáku, ale v sekáči! Mají vždy jen jednu velikost a jeden kus. Až si takto nekoupíte desátou vlněnou šálu, vzpomeňte si na to, jak jste mně záviděli, "jaké mám štěstí". Myslíte si, že já jdu do sekáče s tím, že chci červenou/pruhovanou/alpakovou šálu nebo modré letní sako od Lagerfelda v mojí velikosti, a oni je tam zrovna mají? Ne. Mají tam prostě nějakou šálu. Je vlněná, v dobrém stavu, tak ji beru. Buďto ji budu nosit já, nebo ji někomu věnuji, ale je mně líto ji tam nechat. Tak to chodí.

Pánové bývají obvykle méně všímaví a jsou vybíraví a pohodlní, protože to bude asi kousat a tam to by se muselo žehlit nebo odnést do čistírny, zatímco dámy si zase hrají na dámy, a přece se nebudou shýbat k nějakému koši nebo se přehrabovat ve starých hadrech... Pokud chcete něco najít, musíte pohnout tou svojí prdelí a ne jen předvádět svůj nový kabát ostatním zákaznicím a myslet si, že když je z Orsay, že je pod vaši úroveň hrabat se v sekáči. Tak tam nechoďte! 

Když prstíkem jen polechtáte ten nevkusný opasek, abyste do těch hadrů nemusela strkat novou manikúru, myslíte, že uskočí a objeví se vchod do jeskyně plné opasků od Gucciho? Musíte tam hrábnout a dívat se na jednotlivé věci, ne je jen přejíždět pohledem, to pak nic nenajdete. Musíte tu věc vzít do ruky a podívat se na ni. Prohrábnout věšáky, a dívat se a dotýkat se těch věcí.

Ještě jsem se nesetkal s tím, že by bylo v sekáči nevyprané a smradlavé oblečení, kromě polyesterových sak. To si oblečete jednou, a prostě smrdí, tak až zase uvidíte reklamu na obleky značky s odpudivým názvem Bandi Vamos, vzpomeňte si sekáčový smrad. Takto smrdí polyesterové sako po jednom nošení, když je necháte půl roku ve skříni. Pokud v sekáči něco smrdí, jsou to ostatní zákazníci. Anebo někdo, kdo nosí polyester.

Nezapomeňte si přečíst můj článek o tom, jak v sekáčích nakupovat - na co dávat pozor, na co se připravit, jak hledat vady oblečení a podobně.

Poklad ze sekáče

$
0
0

 photo dubenak-rukavice-engelmuller_01_zpsk2r7wcha.jpeg

Minulý týden jsem toho v sekáči hodně pořídil. Po úterním úspěchu jsem pro vás napsal článek o tom, proč neumíte nakupovat v sekáči, ale v sobotu jsem zašel ještě do břeclavské prodejny Genesis, kde mají úplně všechno za 39 korun. Ať už je to tričko, svetr nebo kabát. Je v krásném stavu, jako nový. U minulého článku o tom, proč neumíte nakupovat v sekáči, jste se mě ptali na adresy sekáčů, tak tady jeden máte, Genesis je všude. A i když je v tom břeclavském vše jen za 39 korun, vidíte, že i tam se dají najít poklady. :)

Nevím, zda má tento kabát nějaký "správný" název, ale říká se mu dubeňák. Pocházím ze Slovácka, kde se takový tradičně nosil v zimě ke kroji, a pokud jste sledovali Slovácko sa nesúdí, jistě jste jej tam zahlédli. :D Asi v sedmdesátých letech se dubeňáky objevily v běžné pánské módě, a jejich trend se pořád vrací. Je to kabát z ovčí kůže i se srstí. Zvenku je broušená kůže a vlna na vnitřní straně, takže je krásně hřejivý.

Už dlouho jsem takový chtěl, a minulý týden jsem na jeden konečně narazil ve zmíněném sekáči. Džíny jsou značky Levi's, jiné ani nenosím, vlněný svetr taktéž z toho sekáče, a rukavice od české značky Engelmüller. Ty jsou naprosto úchvatné, a i když je mám už, tři roky, pořád se na ně nemůžu vynadívat. Jsou z kvalitní hovězí kůže, a mají zapínání jako za starých časů - koneckonců jsou vyrobeny podle modelu z roku 1937. Najdete je tady.

 photo dubenak-rukavice-engelmuller_02_zpspamj0rcx.jpeg

 photo dubenak-rukavice-engelmuller_03_zpsexbm7fib.jpeg

 photo dubenak-rukavice-engelmuller_04_zpst1mkmu0n.jpeg

Tmavomodrý bomber

$
0
0

 photo czechfashionisto-bomber_01_zpsowftg6o5.jpeg

 photo czechfashionisto-bomber_02_zpspftedvfo.jpeg

Když jsem byl malý, říkalo se jí letecká bunda nebo bluzon, ale dnes, vlivem amerikanizace a částečně asi také neschopností módních redaktorů používat české názvy namísto anglicismů, jí "musíme"říkat bomber. 

Je to jeden z kousků pánského šatníku, který z vojenské výstroje pronikl do civilní módy a stal se klasikou. První letadla by otevřené dvouplošníky, které nelétaly závratnou rychlostí, ani nedosahovaly velkých výšek, a tak v nich stačilo běžné oblečení, tedy dlouhé kabáty. V době první světové války se výkon letadel začal zvyšovat; začaly létat mnohem rychleji a výše, a v kabinách nebylo topení, a tak bylo potřeba teplejšího, a zároveň praktického oblečení, které by letce neomezovalo v pohybu. Možná jste si někdy všimli, že když si v autě přisednete dlouhý kabát, nedosáhnete pak na volant. :)

A tak se z dvouřadých kožených kabátů staly krátké, do pasu střižené bundy, které umožňovaly pohodlné nastupování do letadel a neomezovaly pohyb, a podobné začali nosit i motorkáři, protože kůže neprofoukne. Původní letecké bundy bývaly kožené a podšité beránčí srstí, dnes najdeme všelijaké varianty, z vlněných látek, jako je ta moje, a nejčastěji asi z nylonu.

Když jsem před třemi lety trávil podzim ve Francii, zaskočilo mě náhlé ochlazení. Když jsem v Galeries Lafayette vybíral ideální svršek, který zahřeje, sáhl jsem po této bundě, protože kabátů mám spoustu (a většina je ze sekáče, z vlny, a za hubičku, a nechtělo se mně investovat do něčeho, co už mám doma), a bundu žádnou. Abych pravdu řekl, obvykle nosím delší kabáty, a tak je to pro mě pořád trochu nezvyk, nosit krátkou bundu, ale je úžasně pohodlná, a je v ní teplo. Ten rok to byl asi nějaký módní hit, protože podobné měli všude, od New Yorkeru přes Háemko až po luxusní značky. Tato je vlněná, od značky Galeries Lafayette, a kožíšek u krku je z beránka, takže svoje kožešinové haters dnes opět potěším... :D A vlněný svetr s bostonským teriérem je z Gantu. 

Ekologie a recyklace jako módní trend

$
0
0

 photo smetiste-recyklace_zpsn3r5zrw6.jpg

Mám dojem, že dnes musíte být buďto militantním ekofašistou a příznivcem Grety Thunberg, který v instastories neustále a ostentativně dokumentuje to, jak nepoužívá igelitky ani PET láhve (ale přitom propaguje jídlo z Woltu, protože z toho má prachy, a je líný zvednout prdel a jít za roh na čínu, protože na druhém konci Prahy ji mají lepší a ještě si může zahejtovat, jak jídlo balí do plastu, namísto fotogenických bambusových misek, které pak stejně neumějí správně vytřídit, a tak skončí ve spalovně tak jako plast na jedno použití), anebo jste barbar protože když se neustále nefotíte při nepoužívání plastových obalů, nikdo neví, že je nepoužíváte, a to byste je pak klidně používat mohli, protože co Instagram nevidí, to Gretu nebolí. 

Nevím, jak to vnímají lidé, kteří nesledují sociální sítě, kde je teď kromě hnusooblečení z devadesátek vrcholným trendem předhánění se v tom, kdo je víc eko. Samozřejmě Uber eats a Wolt jako že neplatí, protože z toho neustálého psaní o tom, jak jste eko jste tak unavení, že si prostě nestíháte uvařit, nebo se cestou z práce stavit v normální restauraci nebo jídelně, protože by vás - nedej Bože - mohl někdo uvidět, jak si plastovou krabičku na jedno použití s jídlem nesete domů. Všeobecný trend a tlak na to, abychom "omezili uhlíkovou stopu", abychom produkovali méně odpadu, abychom recyklovali (i když většina recyklovatelného odpadu prý nikdy recyklovaná není), abychom nekupovali neekologicky vyrobené šmejdy z Číny a podobně, je v poslední době velký. 

Je to takový trend jako před pár lety gentlemanství. Najednou všichni začali chodit šít do Le Premier a nakupovat rámové boty, chodit na kurzy leštění bot a dbali na to, aby jim barevné tkaničky do bot ladily s Happy Socks. Ale ten trend pominul, a ti stejní, kteří mně před pár lety chtěli uchvátit svojí znalostí toho, jak si gentlemansky ohrnout rukávy svojí košile na míru, teď stejně opět nosí mikiny, luxusní tepláky, a designové tenisky. Tedy pardon, sneakers. Tenisky prý nosí jen burani bez citu pro módu a venkovská chátra. Skutečně stylový dickhead, ehm, pardon, sneakerhead nosí jen "jízy" (ať už se to píše jakkoli).

 photo ekologie-trend-sberny-dvur-melnik_zpsuct3xjf9.jpg

Už delší dobu jsem chtěl něco podobného napsat, a teď mě k tomu přiměl článek o tom, že v Mělníku vznikne cosi s honosným a trendy názvem "centrum pro opětovné užití výrobků a materiálů". Podle článku na Ekolist.cz pro ně má město postavit halu, a "Lidé v něm budou moci odevzdat i sehnat například nábytek nebo knihy a staré časopisy." Skvělý nápad! I když to není nic nového, a je to jen klasické smetiště či sběrný dvůr, jen v lepším kabátu. 

Já v sekáčích a vetešnictvích a podobně nakupuji už roky. Ze sekáče je většina mého šatníku, a většinu domácnosti včetně nábytku, nádobí, sklenic, stolního a ložního prádla nebo závěsů mám z druhé ruky. Ať už z bazarů, sekáčů, vetešnictví, blešáků nebo jsem je podělil nebo dostal, či rovnou od kontejneru na sběrném dvoře, a nikdy jsem se za to nestyděl. To byste se divili, co za skvosty lidé vyhazují, aby udělali místo pro nějakou pásově vyráběnou hnusotu z Ikei. A to je to. Nikdo si nechce přiznat, že je snad bufeťák, nebo že má "hadry z frcu", jak se mně haters často smáli. To tomu bufetění a nakupování v sekáčích musíme dát vzletné názvy. Jako v Mělníku. Bufetit na sběrný dvůr nebo ptát se po starých krámech jako nějaká lůza nikdo nepůjde, možná tak já. Ale centrum pro opětovné užití už je něco, co si můžete dát na Instagram, a nemusíte se stydět se přiznat, že tam chodíte (naopak, je to žádoucí, ještě by si někdo myslel, že nejste eko!), protože už nejste socka ze smetiště, ale ekohrdina, který aspiruje na řád Zlaté Grety, a se svojí "komunitou" se scházíte v chrámu recyklace, a ne, že byste snad chodili hrabat se v odpadcích na smetiště. 

A já mám zase radost z toho, že mám prvorepublikové nádobí, sklo a příbory, psychu po svojí prababičce, nebo knihovnu z roku 1936, kterou si maminka staré paní, od které jsem ji koupil, dala vyrobit, když se s manželem stěhovali do nového domu. Když už má dnes někdo byt ne z Ikei, ale udržitelný, musí to být vidět. Na nábytku musí být jasně patrno, že je starý a omšelý, a smoothie z půl kila malin a borůvek uprostřed února, kdy jsou nejdražší a musí se sem dovážet, pijete zásadně ze zavařovačky a papírovým brčkem, protože "lokální" jablka jsou kchůl jen když jsou v logu vašeho telefonu, a nejsou dost insta. Otřískáte omítku, a buďto cihly a vlastně úplně všechno natřete ledabyle na bílo ("scandi" styl), anebo na nich dáte nákladně udělat štukovou omítku s motivem plísně a stop vlhkosti jako ve Smetana Q Café, což je něco jako fúze squatu a ót kutýr interiérového designu; musí to vypadat bezdomovecky, jako stará fabrika nebo ta vila, co se do ní tuhle nastěhovaly agilní smažky, a musela je vyvést až policie. Všude viditelné trubky a kabely s žárovkami tak drahými, že ani nemáte stínítka, jsou must-have, a nábytek nesmí vzájemně nikdy ladit, aby vyniklo, že jej máte jako že od kontejneru. Tedy jen jako, samozřejmě je z nějakého obchodu, který takový nábytek přeprodává s vysokou marží. Přece nepůjdete někam bufetit, ještě by vás viděl kolega z korporátu. Nebo navozujete dojem opětovného upotřebení starých přepravních palet, ale abyste si z nich vytvořili "postel", jste je koupili už obroušené a možná i nalakované, takže žádné dobro se nekoná ani tentokrát.

Pokud se štítíte sekáčů, jistě tvrdíte, že chodíte do "vintage obchodů" (ano, chápu, že určitý citový rozdíl tam je, ale furt jsou to obnošené hadry), anebo "apsajklujete". Vzpomínáte na Blaženu ve Slunce, seno, jak si ušila červený overal? Tak to je přesně ono, upcycling. No ale uznejte - spíše byste řekli, že jste něco upcyklovali, než že jste přešili nějakou maškaru, kterou nosila stará Škopková v šestačtyřicátym do měšťanky, že? A pokud pracujete v PR nebo médiích v Karlíně nebo na Letné, nejspíš jste to ani sami neapsajklovali, ale koupili jste si to od nějakých hipsterek, které na tom založily živnost, a které svým vzezřením, prezentací sebe sama a nadbytkem anglických výrazů a pro prostý lid nesrozumitelných slov jako "udržitelnost"či rozpačitým výsledkem upcyklace už tak divného kusu oblečení (které koupily za deset korun v sekáči) a vysokou cenou, lidi mimo pražskou "sociální bublinu" (jak se teď okruhu lidí říká) spíše odrazují. Kde byste na to také vzali(y) čas, když každý druhý víkend létáte do Londýna nebo Stockholmu a alespoň jednou za rok na měsíc do teplých krajin.

Na jednu stranu jsem rád, že se lidé probouzejí, a začínají se zajímat o svůj bordel a vliv na okolí, i když podle mě by se o likvidaci obalů nejrůznějšího zboží měli starat především jejich výrobci (protože když jde o peníze, velice rychle se reaguje), a ne spotřebitelé, kteří jsou líní a pohodlní, a i když třídí odpad, stejně házejí plata od vajíček do nesprávného kontejneru, anebo se jim nechce odpadky nosit či vozit na k tomu určené místo. Ale mrzí mě, a připadá mně vlastně k smíchu, jak to ti lidé dělají. 

Na Instagramu předstírají, jak jsou "eko", recyklují, a používají designové bambusové obaly na jedno použití namísto plastových, ale dokud někde neotevřou obchod s vintage oblečením, dyzajnový obchod s předraženým retro nábytkem, které jsou plná smetiště, či hipsterský antikvariát nebo zmíněné centrum, kde si můžete vyzvednout odpad ze smetiště bez nálepky bufeťáka, stejně toho moc neudělají. To, že jednou za čas potřebujete nějako eko fotku na Instagram, a tak si neobjednáte nákup na Rohlík.cz, ale to avokádo si koupíte na trhu a vložíte do plátěné tašky, toho moc neudělá. 

Není snad lepší produkovat méně odpadků, spravovat rozbité věci namísto neustálého kupování nových (to byste se divili, kolik oblečení skončí v sekáči jen proto, že si neumějí zašít malou dírku nebo přišít knoflík!), recyklovat - a to nejen házet PETky do správného kontejneru, ale nabídnout použitelné věci dál, a ne je hned vyhodit, protože musíte mít každý rok novou a větší televizi, lepší fén nebo novější model telefonu?

Spolupráce Crocs a KFC

$
0
0


Firmy Crocs a KFC právě potvrdily, že ve vesmíru žijí inteligentní tvorové. Natolik inteligentní, aby k nám nepřiletěli. Nikdy. Ani bych se nedivil, kdyby naši planetu chtěli zničit jako v nějakém americkém filmu. Je tady apokalypsa. Obuvní firma proslulá nevkusnými zákazníky a zdroj opileckého jídla ve dvě ráno na Národce, které ve 2.15 skončí na chodníku před Májem, se spojily, a vytvořily esenci hnusu. Až se divím, že je nenavrhl třeba Kanye West.

Včera večer na mě odkudsi vyskočilo video s pekelným stylingem, kde dívka s legračně pomalovaným obličejem předstírá, že něco frituje. Pak z fritézy vytáhne jedny z nejodpornějších Crocsů, jaké jste kdy viděli, než jste si vypíchli oči nožem s čepelí namočenou v kyselině. Pokud jste někdy někomu chtěli nonverbálně naznačit, že toužíte po amputaci dolních končetin nebo aby vám někdo polil nohy vařícím olejem z friťáku, obujte si tyto boty.



Mají stát 60 Amerických Dolarů, což je cena dost nízká na to, abychom ten hnus mohli spatřit na vlastní oči, a už se o nich píše na Highsnobiety. Takže předpokládám, že rachitičtí chlapci, kteří z nějakého bizarního důvodu nosí bílé ponožky (s logem, samozřejmě) vytažené až pod kolena přes tepláky či legíny, se po nich budou moci utlouct, a obratem je budou "reselovat" ve facebookovýh skupinách, kde se mluví jazykem ještě méně srozumitelným než na Mimibazaru. 

Kromě toho, že jsou tyto Crocsy samy o sobě ohavné, na sobě budou mít tzv. "džibic", gumové věci, které se zastrkují do děr v této obuvi do vody (čímž se snižuje smysl tohoto designérského paskvilu) v podobě smaženého kuřecího stehna. Nejen, že to má jako kuře vypadat, ale i vonět. Svatá Maria, Matko Boží, pros za nás hříšné nyní i v hodinu smrti naší. Amen.

Prada L'Homme Water Splash

$
0
0


V září jsem si koupil toaletní vodu Prada L'Homme Water Splash. Naslepo, jen podle popisu, který mě zaujal, a hned jsem si ji oblíbil. Dlouho jsem přemýšlel, co mně ta vůně připomíná, a pak jsem si uvědomil, že je to Dior Homme. Můj první "opravdový" parfém, který jsem asi v roce 2007 dostal k Vánocům. Jen je svěžejší, a i přes nižší cenu má docela dlouhou výdrž. Prodává se asi za patnáct stovek za 150 mililitrů, což je velice příznivá cena. A jaký je? 

Toaletní voda Prada L'Homme Water Splash je elegantní pudrově-dřevitá vůně pro muže ukrytá v celkem jednoduchém, ale elegantním flakonu s modrobílým štítkem. Hodí se prý spíše na jaro a léto, ale já si jí užívám už teď, v nastupujícím chladném počasí. Protože kromě svěžích tónů mandarinky, kardamomu a pomerančových tónů neroli ukrývá krásně pudrově dřevité tóny dřeva.

Vůni sestavila autorka vůní Daniela (Roche) Andrier. V horní vrstvě propojila neroli, mandarinkové lístky a kardamom, v srdci kosatec a zázvor, v základu pak ambru, cedrové a santalové dřevo. Já ve vůni nejvíc cítím kosatec, neroli, zázvor a cedrové a santalové dřevo, které parfému dodávají krásný pudrový nádech.


Parka Blažek

$
0
0







V loni v létě, přesně v den svých narozenin, jsem si v výprodejích koupil tuto bundu, kterou jsem chtěl už na jaře, ale nějak jsem to nestihl, pak byla vyprodaná, a nakonec jsem ji objevil u Blažka v brněnské Vaňkovce. Chtěl jsem nějakou sportovnější bundu, ale zase takovou, aby to nevypadalo, že jsem si odběhl z hřiště nebo z nějaké túry. A hrozně se mně líbila ta barva! Ten den bylo úmorné horko, a tak jsem se těšil, až si ji budu moci obléct. Na podzim jsem si jí moc neužil, protože bylo pořád teplo, a pak najednou zima, a včerejší jarní počasí mi dovolilo si ji vzít, i když po západu slunce už začalo foukat. 

S mikinou pod ní je v ní hezky teplo, dobře izoluje, má dostatek prakticky rozmístěných kapes, které jsou ale - jak je u Blažka zvykem - bohužel, poněkud mělké. Naštěstí se dá číst z nich uzavřít zipem. Má praktické stahovací šňůrky v pase a na šosech, a nejlepší je kapuce, jejíž tvař skvěle kopíruje tvar hlavy, chrání před větrem (což jsem včera ocenil) a deštěm, a nesklouzává z ní, a přitom neomezuje v pohybu čí rozhledu. Takže i když asi nemá vodní sloupec nebo co, což při procházkách se svými bígly nebo ve městě stejně nevyužiju, mám radost z toho, jak je funkční. :)

Kromě toho mám na sobě svoje oblíbené Levisky 512, mikinu Gant a na nohou Nike Air Huarache Run Ultra, ve kterých jsem po dlouhé době našel velice pohodlné tenisky, které se dají snadno sehnat i ve velikosti 48 nebo 49 (třeba na Spartoo.cz, odkud je mám já), a na rozdíl třeba od Nike Roshe Run v nich není zima ani teď, přičemž je v nich příjemně i v létě.

Máte roušku?

$
0
0


Poslední týden mám pocit, že žiju téměř dvojím životem. Doma se nepociťuji žádné změny všechno je v normálu. Nemám potřebu pořád někam cestovat, nechodím po kavárnách a co já vím kde, takže běžný život se pro mě nijak zvláštně nezměnil ani po zavedení zákazů a omezení. Ale když jedu autem, vidím téměř prázdné ulice. Žádná auta. Nejděsivější jsou však prodavačky v gumových rukavicích a respirátorech, jako kdybych vstoupil do jiného světa. A pak zákazníci. Ještě před pár dny se všichni smáli těm s rouškami, a ze dne na den si začali ukazovat prsty na ty, kteří roušku nemají. Nejvíc mě na tom fascinuje, jak ve zprávách na Nově chválili dobrovolníky, jak šijí roušky, namísto toho, aby zhejtovali Babiše, že slibované roušky zatím nezajistil, a že jen zrušil zákaz zavření galanterií...

Každopádně teď musíme ochranu obličeje nosit všichni, a jsem zvědavý, jak dlouho to bude trvat. Jsem tím znechucený. Chápu, že ne každý může za to, že se nakazil, protože to můžete chytit kdekoli. Ale je mně na zvracení z těch, kteří jeli i přes varování do Itálie, Rakouska nebo kdovíkam, protože nebyli ochotni odpustit si svoji dovolenou (což mně připomíná "základní lidské právo nekuřáků na nekuřáckou hospodu"), a kteří výrazně přispěli k tomu, že se tady koronavirus rozšířil. A z těch, kteří nemají rozum, a nejen, že nerespektují nařízení jako pro idioty, ale ještě se je snaží čecháčkovsky přechcat, aby se nemuseli vzdát svého pohodlí. Zrovna dnes ráno jsem na Facebooku četl příspěvek nějaké ženy, která denně dojíždí za prací do Rakouska, kde však jako prodavačka nesmí nosit roušku a rukavice, aby prý nešířili paniku. Bravo. Pak se můžeme divit, že v uzavřeném Uničově prý chtějí lynčovat ty, kteří to tam přitáhli z dovolené.

Buďte chvíli doma a nechoďte zbytečně ven. Snad se z toho chvíli nezblázníte. Už jsem viděl meme, jak Češi obvykle jen sedí u televize (nebo u Netflixu, nebo co teď zrovna in), ale v době karantény mají najednou potřebu chodit ven. :D A rozesmál mně článek, ve kterém autor šokovaně popisoval vylidněnou Prahu, zavřené hospody a obchody, ale vlastně tam popsal běžný život člověka na vesnici.

Já pořád pracuji, takže nemám roupy, a starosti jako "mám použít deodorant při home office?" jdou mimo mě. Ale když se zrovna nevěnuji jarnímu úklidu, cpu se a piju víno, protože co dělat po večerech? A víte, co se říká. Až tlustí budou hubení, hubení budou studení. ;) Pokud jdete ven, chraňte si ústa a nos. Plátěná, doma vyrobená rouška není stoprocentní, ale když ji budou nosit všichni, bude to lepší, ne? Pokud roušku pořád ještě nemáte, noste třeba šátek, jaká já.




Ještě před karanténou jsem si udělal menší zásoby v Sabores, jak jste mohli vidět v mém facebookovém příspěvku. Pokud už mám zemřít strašlivou smrtí v karanténě, nebudu jíst jen mouku a rýži. Tady si dávám olivy plněné kapary, chorizo, jamón, a lanýžové chipsy, které jsou naprosto skvělé! Sabores je obchod se španělskými potravinami, vínem a lahůdkami, mají v nabídce spoustu trvanlivých potravin (a není tam nával jako v Kauflandu, když začne platit akce z letáku) i krájených a balných sýrů a uzenin. Doporučují zkusit jamón, olivy, a také prodávají konzervované ryby a mořské plody La Brújula. ♥ Můj oblíbený Pinot Noir je z Vinných sklepů U Jeňoura. A tady je poselství a návod, jak se v době koronaviru chovat. ♥

V lese

$
0
0











Minulý týden mně napsala kamarádka Gabka, že kvůli koronaviru nemá co na práci, a že zase začala fotit, a jestli nechci udělat nějaké fotky. Tak jsme se vydali do lesa, a myslím, že výsledek se velice povedl, co říkáte? 

Všechno, co na sobě mám, je ze sekáče, kromě bot F. L. Popper, kapesníčku Gant, ponožek Uniqlo a mých oblíbených rukavic Engelmüller. Kravata je vlněná,  kalhoty byly nové ještě s visačkami, a nádherné sako s koženými knoflíky a záplatami na loktech vypadá, že bylo ušito na míru, protože nemá žádné štítky.

Výhody merino vlny

$
0
0

Merino vlna patří mezi moje oblíbené materiály, protože kromě toho, že je na nošení snad ještě příjemnější než kašmír, má spoustu skvělých vlastností a předností oproti jiným materiálům. Poprvé jsem se s merino vlnou setkal - paradoxně - v Háemku. Teda ne, že bych o ní předtím neslyšel, ale nikdy jsem z ní nic neviděl ani neměl, a tehdy měli v kolekci Lanvin loves H&M hnědý a šedý svetr právě z merino vlny. A ať už byla kvalita "háemkové" merino vlny jakákoli, rozhodně byl poznat rozdíl oproti jiným vlnám, a kolegyni dodnes spílám za to, že si jej půjčila, a vrátila tak děravý, takže jsem jej musel vyhodit. Teď, kdy se k přírodním a udržitelným materiálům začínáme vracet ve větší míře, takovou vzácností není.

Photobucket

Získává se ze zvláštního druhu ovcí, které jsou chovány převážně v zemích nového světa - Austrálii, Novém Zélandu a podobně. V Austrálii je jejich rouno chrání před teplotními výkyvy velkého a horka a tuhého mrazu. Vlákna merino vlny jsou velmi lehká a tenká - prý mohou měřit jen třetino toho, co lidský vlas. Teď jsem dokonce četl, že špatně hoří. Takže si budu vyčítat, že tu úžasně hebkou šálu jsem před uzavřením obchodů v sekáči nechal, protože divně hořela, a mně se to nezdálo. :D 

K mání je v různých úpravách. Třeba silnější varianta pleteniny, která připomíná to, co si nejspíš představíte pod pojmem "vlněný svetr", ale také lehkou, tenkou pleteninu, která na omak jako by chladí, je hladká, a na první pohled byste neřekli, že jde o vlnu.

Nepletou se z ní jen svetry a šály, ale podobně jako z kašmíru či mohéru se z ní tkají látky na obleky a kabáty, už před několika lety jsem měl termo prádlo z merina, a dnes se používá i pro zimní sportovní oblečení. Jaké jsou tedy výhody merino vlny? 

V zimě hřeje, v létě chladí
Největší výhodou oblečení z merino vlny je to, že v zimě zahřeje, a v horku příjemně chladí. Přiléhavé tričko z merino vlny jsem nosil v létě pod košilí a sakem, a musím říct, že to bylo mnohem příjemnější na nošení, než klasické bavlněné tričko nebo nic. Čímž se dostáváme k dalšímu bodu...

Je prodyšná a nesmrdí
Merino vlna je prodyšná, což oceníte při změnách teploty při přechodu ze zimy do tepla nebo z tepla do zimy se nezapotíte. Merino vlna pohlcuje vlhkost, takže i když se zapotíte, nebudete mokří; merino vlna vše dokonale absorbuje, takže máte pocit sucha, ale přitom nesmrdí, jako když na sobě máte bavlnu, která jak je jednou mokrá, tak dlouho schne, a páchne. S merino vlnou nebudete mít mokrá záda ani koláče v podpaží. Jak si jednou zvyknete na merino vlnu, už skoro nebudete chtít nosit bavlněné mikiny. :)

Snadná (žádná) údržba
Svoje vlněné svetry peru jen výjimečně. Není toho potřeba. Pokud na svetru nemáte skvrny od jídla, stačí jej vyvětrat. Ideálně třeba na sušáku na prádlo nebo přes něco přehozený. Nenechávejte vlněné svetry na ramínku; vytahají se v oblasti ramen. Je to super. Praním se materiály opotřebovávají, a tím, že merino vlnu prát nemusíte, vydrží mnohem déle než třeba bavlna.

Udržitelnost a obnovitelnost
Je obnovitelná. Ovcím, ze kterých se získává, vlna nepřestává růst, a musejí se pravidelně stříhat. Kdyby se nestříhaly, hrozilo by jim přehřátí a jiné zdravotní problémy ohrožující jejich život. Nevím, co na to říkají vegani, ale stříháním merino vlny ovci neškodíte.


Vzhled
Merino vlna prostě skvěle vypadá. Ať už je hladká nebo hrubší, ať už na svetru nebo na čepici, vypadá prostě lépe než akryl nebo ovčí vlna. Na první fotce mám na sobě svetr české značky Live Sweaters, která v Česku plete svetry z merino vlny, ale také trička, ponožky, čepice, šály a ponožky. Mají příjemnou kvalitu, jsou lehké, a mají všechny z příjemných vlastností merino vlny.

V rákosí

$
0
0











Další fotky od mojí kamarádky Gabky, která mě fotila už minule. Ty fotky jsou také staré dva měsíce, jen jsem se nějak nedostal k jejich zveřejnění... :)  

Po dlouhé době jsem vytáhl svoje oblíbené kalhoty z Gantu, na kterých jsou vyšití bígli a divoké kachny. Košile a tvídové sako jsou ze sekáče, stejně tak rukavice. Ty jsou z dne již neexistujícího obchodu Art deco galerie v Michalské. Brož jsem dostal loni k narozeninám a je ze zvířecí série české značky BeWooden.

Krásný podzimní den

$
0
0
zelene_vlnene_sako_(5)zelene_vlnene_sako_(3)zelene_vlnene_sako_(2)zelene_vlnene_sako_(1)zelene_vlnene_sako_(4)

V poslední době jsem byl hodně zaměstnaný. Stěhoval jsem se, zařizoval nový byt, rozjel jsem nový blog Staromilec, kde se věnuji svému zájmu o staré doby, starožitnosti, a vaření a kuchařským knihám, které sbírám, a v létě jsem chtěl také trochu odpočívat, na dovolenou se mně počítač tahat nechtělo, a aplikace Blogger, ve které píšu tento blog, odmítá fungovat v mobilu či tabletu.

S tímto blogem nekončím, nebojte. Ale vidíte, jaký je rok. Obchody jsou zavřené, nikdo nikam nesmí chodit, a tak mně chybí témata, kterým se obvykle věnuji; vše se točí pouze kolem covidu. A jako by nestačilo, že současná móda velí oblékat si to nejohavnější, co kdy existovalo - trendy z 90. let a bizarní sportovní a "casual" ( = eufemismus pro to, že vypadáte, jako že jste vzdali život) oblečení, všichni se doma válejí v teplákovkách, a ani se moc neobtěžují strojit, když slezou z gauče a vyjdou ven, a tak není moc o čem psát. A proto spíše přispívám na svoji facebookovou stránku a Instagram.

Po dlouhé době pro vás mám tedy příspěvek, pár fotek ze včerejší procházky. Byl krásný podzimní den. Bylo chladno, sychravo, a krásně barevné listí - přesně takový podzim, jako mám rád. 

Džíny jsou Levi's, polo tričko Gant, polobotky Allen Edmonds. Pletená vesta, zelené vlněné sako a rukavice ze sekáče. Květina v klopě je živá chryzantéma z mamčiny zahrádky. 

Focení do myslivecké kuchařky

$
0
0





 

Možná sledujete můj druhý blog Staromilec, který věnuji svojí zálibě ve starých kuchařských knihách, vaření podle nich, a starožitném nádobí, na kterém pak jídlo podávám. Jedna z mých čtenářek, Soňa Chovanová Supeková, prezidentská Klubu slovenských poľovníčok se mě jednou ozvala, že ji zaujal můj recept na bažanta nadívaného kaštany, a zda bych byl ochoten recept a fotku poskytnout do její připravované kuchařky CIC Wold Game book, ve které najdete 207 receptů ze zvěřiny od autorů ze 66 zemí. 

Autorka knihy Soňa Chovanová Supeková

Souhlasil jsem, a pak se mě ozvala opět, že prý se budeme fotit - s Janou, autorkou dalšího receptu za naši zemi, protože u každé země budou autoři krátce představeni. A vznikly tyto krásné fotky. Knihu už je možné objednat, tak jsem se říkal, že se o ně s vás podělím. Jana je myslivkyně, takže se vyfotila v mysliveckém oblečení, a já jsem se snažil stylizovat do něčeho podobného, co se hodí do lesa, a abychom spolu ladili. Jana mně dodává nezvyklá zvířata pro moje historické recepty, a také je spoluautorkou stránky Divočina na talíři, kde najdete spoustu zajímavých receptů na zvěřinu, které tvoří myslivkyně. Autorkou fotek je Dana Štěpánová.

Nádherný Louskáček v Janáčkově divadle. A v Brně se lidé oblékají do divadla ještě jako lidé

$
0
0

Minulý rok jsem dostal lístek na Louskáčka do brněnského Janáčkova divadla. Kvůli covidu se však představení odložilo, a dočkali jsme se až včera. Bylo to nádherné. Výprava byla úchvatná, hudba nádherná, taneční výkony úžasné... Moc se mně to líbilo, a jsem rád, že to nepojali moderně, jako se to dnes dělá u spousty představení; zvlášť přihlédneme-li k tomu, že to hrají jen několikrát v období Vánoc.

Také jsem byl poprvé v Janáčkově divadle. Nejsem fanouškem monstrózních budov z období socialismu, které podle mého názoru obvykle jen hyzdí veřejný prostor, ale uvnitř je vše dobové a zachované, a budova vypadá snad nezměněné od asi 70. let nebo kdy ji postavili. Na rozdíl od některých jiných podobných budov uvnitř není směs starého a nového zařízení a podobné paskvily, takže to nevypadá vůbec špatně.

Co mě ale zaujalo, bylo oblečení návštěvníků divadla. Čekal jsem vše možné, hlavně po zkušenostech z Národního divadla v Praze, kde mívá sako a kravatu kromě mě tak jeden, dva další muži, a většina má na sobě džíny a svetry jako Pažout v Románu pro ženy. V létě pak nechybějí šortky, havajské košile, horolezecká výstroj, a všelijaké jiné ohavnosti - o buranech v Národním jsem psal třeba tady

Jakékoli očekávání jsem vzdal také proto, že před dvěma týdny jsme byl v Národním divadle, a samozřejmě měla většina svetry, kostkované košile, a byli oblečení jako školní výlet, když musí jet povinně do divadla. Byl jsem sice na Kytici a v sobotu odpoledne, ale za roky svých návštěv pražského Národního divadla jsem potkal jen hrstku vhodně oblečených lidí, či spíše mužů, kteří nebyli v normálním oblečení na doma nebo do města, a na sobotní opeře o moc lepší oblečení nenajdete.

V Brně to bylo jiné. Vzal jsem si tmavě modré sako a šedé kalhoty, protože jsem mezi lidmi v teplákách a džínách nechtěl v obleku vyčnívat, a nakonec se ukázalo, že sako nebo oblek měla většina mužů, i mladých, a že se snažili k návštěvě divadla hezky obléct. Teda ne, že bych všichni vypadali jako ze žurnálu, ale pokud tam byl někdo nevkusně oblečený, v tom davu slušně oblečených lidí se ztratil. 

Navzdory tomu, jak se Pražáci Brnu smějí, jsem měl dojem, že tady je svět ještě v pořádku, a že teplákovo-teniskový mor tam na rozdíl od Prahy nepropukl. Víte, že pořád nabádám k nakupování oblečení ze druhé ruky - vše na sobě mám ze sekáče, kde se dá najít i značkové oblečení, takže nevkusné oblečení není nedostatek peněz, ale výchovy. 

Na sobě mám košili Ermenegildo Zegna, sako Hugo Boss, kravatu Gucci, a šedé kalhoty, dohromady asi za 120 - 150 korun. Vše bylo téměř nebo úplně nové, soudě podle zašitých kapes, nezmačkané podšívky, a nepoškozených štítků uvnitř. Boty na míru Sebastian Damiano, o kterých si můžete přečíst v mém článku z doby, kdy jsem si je pořídil.


Pánská pleťová péče ve čtyřech snadných krocích

$
0
0

Někomu prý stačí obyčejné mýdlo a Nivea, ale ne každý má takové štěstí, aby mu vyhovovalo vysušující mýdlo na ruce a mastný krém. Předsudky o tom, že kosmetika je pouze pro ženy už jsme snad překonali, a každodenní péče o pleť není nic složitého - je to jako čistit si zuby, časem to budete automaticky, a stane se to vaší "rutinou", jak je teď in říkat. 

O pleť jsem se začal starat jako puberťák, když mně vyrašilo první akné a začala se mně mastit. Vyzkoušel jsem všelijaké přípravky a značky. Některé fungovaly a některé ne, protože každému vyhovuje něco jiného, a musíte najít to pravé pro váš typ pleti. Někdo má suchou, jiný mastnou. 

Věrný zůstávám značce Clinique, která neobsahuje parabeny ani ftaláty, a není parfémovaná. Na to jak si zvyknete, už ovoněné krémy nesnesete. Kdysi dávno se pleťové krémy vyráběly z olejů a živočišných tuků, a asi bylo potřeba zakrýt jejich zápach, ale dnes už to snad není nutné. ;) Značky však střídám, a tady je moje každodenní pleťová rutina ve čtyřech krocích:


1. Čištění

Pleť i pokožka jsou přirozeně mastné, a máme pocit, že čistá je jedině ta, která je na dotek suchá. To je však špatně, protože tím smyjete její přirozenou ochrannou bariéru. Vysušená pokožka se pak více mastí. Najděte si takové mýdlo či gel určený pro váš typ pleti a tím ji zbavte nečistot, ráno a večer. Jiné mýdlo se hodí pro suchou pleť, jiné pro mastnou. Třeba zmiňovaná Clinique je známá tím, že nabízí přípravku podle tří typů pleti (suchá, smíšená a mastná), ale najdete to asi u jiných značek. Pánská pleť je obvykle mastnější, proto pánská mýdla a čisticí gely obvykle více odmašťují, tak na to pamatujte, pokud máte suchou pleť. 

Já používám černý čisticí gel s aktivním uhlím Clinique Charcoal Face Wash, který pleť vyčistí, ale nevysuší. Clinique vyrábí také sonický kartáček, který můžu doporučit. 


2. Exfoliace

Exfoliace vám zní možná zvláštně, ale je to odstranění odumřelých buněk z pleti. Existují jemné peelingy ( = mechanická exfoliace), které je možné používat denně, ale já používat čistící tonikum ( = chemická exfoliace), které nanesu na vatový tampon, a ráno a večer s ním z obličeje setřu nečistoty a odumřelou kůži. Možná si řeknete, že to není potřeba, když jste si už pleť umyli, ale sami se budete divit, jak bude tampon špinavý. S exfoliací to nemusíte přehánět, pokud se často holíte. Holení má totiž výhodu, že z pleti kromě vousů odstraňuje také starou kůži.

Už přes deset let používám Clinique Oil Control Exfoliating tonic, nebo zkuste čistící a zároveň exfoliační pudr v jednom Clinique For Men Super Energizer. Stačí dvě kapky, aby byl tampon trochu vlhký, takže 200ml balení vám vystačí dlouho.


3. Oční krém

Okolí očí je citlivé, tak vyžaduje zvláštní péči - nepřehánět to s čištěním a exfoliací, a nezapomenout používat krém. Pleť kolem očí je tenčí, a proto potřebuje koncentrovanější látky - proto jsou oční krémy dražší. Já jsem jej začal používat už brzy, když mně bylo něco málo přes dvacet. Kromě začínajících vrásek vám pomůže s tmavými kruhy nebo opuchlinami po propařené noci. S tmavými kruhy pod očima jako postavička Tima Burtona jsme se musel smířit, ale musím říct, že se svým ponocováním a spoustou věčírků, které mám za sebou, nemám vrásky ani opuchliny. :D

Momentálně používám pánský oční krémLine-Control Eye Balm od Clarins. Balení 20 ml má skvělý poměr ceny a výkonu.


4. Hydratace

Některým mužům prý vadí pocit toho, že na sobě mají krém. No, pokud se mastí Niveou, ani se jim nedivím (proti Nivee nic nemám, ale na obličej bych si ji nenamazal). Stačí si však vybrat vhodný krém nebo gel. Protože mám mastnou pleť, používám spíše gely, které se lépe vstřebají, a nezanechají pocit mastné pleti. Krémy používám jen v zimě, když vím, že budu většinu dne venku. Hledejte tedy produkty, na kterých stojí "gel" nebo "lotion", a ne krémy. 

Dobré je dívat se po hydratačních krémech s ochranným faktorem SPF. Bývají dražší, ale faktem je, že i když máme nutkání používat "opalovací" krémy pouze na dovolené u moře, slunce svítí pořád, a výrazně při pomáhá poškozovat pleť a urychluje její stárnutí. Ale sám se přiznám, že opalovací krém také používám jen v létě...

Právě používám hydratační gel pro muže T-Pur Anti-Imperfections značky Biotherm. Je lehký, rychle se vstřebává, a nezanechává pocit mastné pleti. 


Občas použijte peeling nebo jílovou pleťovou masku k odstranění přebytečného mazu a nečistot, popřípadě hydratační masku k osvěžení pleti. A pokud jste v péči o pleť zběhlí a je vám přes třicet, můžete používat sérum a podobné přípravky, abyste předešli vzniku vrásek, zarudnutí, a podobně. ;)

Móda z popelnice - kolekce Balenciaga F/W 2022

$
0
0


Kolekce značky Balenciaga jsou něco, na co se podívám, když chci být zhnusený, a v Prostřenu zrovna dlouho nebyl díl s burany z Moravskoslezského kraje, a na Výměnu manželek nemám odvahu, protože mám také svoje limity. Už léta představují to nejohavnější, co je možné v odívání, doplňcích, a stylingu nabídnout, a vždycky předčí moje očekávání, co se hnusu a nevkusu týče. Už vyčerpali napodobeniny tašky z Ikey, a jako že luxusní kopie igelitek, a teď předvedli kožené - pytle na odpadky. 

Během kolekce "hustě sněžilo", což je možná milosrdná snaha o to, abychom z té hrůzy na molu viděli méně, a modelové vypadají, že se po týdnu věznění na horské chatě ve sněhové bouři s mastnými vlasy vydali ven, vyhodit odpadky do popelnice.

Když pominu vzhled či vkusnost takového doplňku, musím přemýšlet nad tím, k čemu něco takového slouží. Nepřipadá mně praktické ukládat do tak velkého koženého pytle těžké věci, které by kůži zdeformovaly a vytahaly, nehledě na to, jak pak musí být pytel těžký. 

Vzhledem k rachitickým modelkám na jehlových podpatcích ve sněhu si nedovedu představit, co by v tom nosily. Jedině že snad zchudly, začaly se živit děláním polystyrenových fasád, a v pytlích odnáší úlomky polysterenu do popelnice. Nebo je osvítil duch svatý, a mohly by v tom odnášet jiné oblečení Balenciaga do drtiče odpadu, do kterého pak samy skočí. Jiný účel si představit nedovedu. Pokud militantní vegani chtějí někoho hejtovat, teď nastala jejich chvíle. Zvíře, jehož kůže na tuto ohavnost padla, zemřelo nadarmo.

Nejvíc mě na tom děsí to, že je značka populární, lidé to kupují absurdním cenovkám a odpornému designu navzdory. Cristóbal Balenciaga, představitel haute couture a zakladatel značky se obrací v hrobě. Měl bych strach si něco z jejich zboží koupit - bál bych se, že před obchodem mě chytí zřízenci ústavu pro choromyslné, udělají mně lobotomii, a pak mě uvrhnou do sklepní kobky blázince. Protože mně nejde do hlavy, že duševně zdravý člověk by za něco takového utratil tolik peněz.

Celou kolekci si můžete prohlédnout zde, pokud máte silný žaludek. A nebojte, není to odkaz na darkweb.

Jak nosit květinu v klopě

$
0
0

zelene_vlnene_sako_(5)

Květiny v klopě už mají dobu svojí největší slávy za sebou, a dnes se nosí spíše na svatby a podobné společenské události. V minulosti bývaly květy živé a podle toho, co jsem četl, jste si mohli v květinářství běžně vybrat květ, který vám prodavačka zastřihla, a do klopy upevnila. V jedné knize o etiketě a společenském chování jsem dokonce četl, že snad v Americe bylo zvykem, že ženy při odchodu od večeře utrhly květ z vázy, a svému doprovodu jej strčily do dírky v klopě

Dnes se se živými setkáme jen na svatbách, obvykle je nosí pouze ženich a nevěstiny "družičky" (píšu to v uvozovkách, protože podle tradice to bývaly mladé dívky - děti, či nezadané panny - ne ženy kolem třiceti jako dnes), a tzv. vývazky pro svatební hosty jsou často stužka s něčím zeleným, např. myrtou. 

Květiny nošené muži jako doplněk byly po staletí oblíbeným doplňkem. Symbolizovaly pomíjivost života, krásu přírody, lásku. Po válce začala obliba květin upadat. Asi to souvisí s tím, jak se móda v 60. letech začala uvolňovat. Dalším důvodem může být to, že saka se jinak konstruují, jsou z lehčích látek a méně vyztužená, a živou květinu by tak neunesly.

Dírky v klopě bývají i dnes ještě velmi často skutečné, a nejen naznačené obšitím. V tomto případě nechci psát "funkční", protože dnešní saka mají klopy střižené tak, že k sobě ani nejdou přiložit, aby šly zapnout - kdysi dávno bylo možné kabátce zapínat až ke krku. V dobách, kdy se v těchto dírkách nosily živé květiny, a oblečení se šilo u krejčího nebo se ke švadleně dávala upravovat konfekce, jste si tam mohli nechat našít poutko z tenké šňůrky, kterým se pak stonek květiny provlékl.

Pokud chcete nosit živou květinu, prostrčte knoflíkovou dírkou kalich květu (to, široké zelené, z čeho čouhají okvětní lístky), jinak vám vypadne, a stonek připevněte ze zadní strany klopy jedním nebo dvěma špendlíky dle potřeby.

V dnešní době však seženete spoustu umělých látkových květin na jehlici, což je hezké, i praktické. Jsou lehké, takže je unese i moderní sako z lehké látky, vydrží navěky, a díky jehlici je můžete nosit, i když sako v klopě skutečnou dírku nemá. Než se takové začaly vyrábět a běžně prodávat, pomáhal jsem sponkami do vlasů s květinami. : -) Květinu zasuňte do dírky jako u živých květin, a zezadu provlékněte jehlici látkou klopy, ale ne skrz její výztuž, aby jehlice nebyla vidět na přední straně. Obvykle mají na špičce jehly kryt, abyste se nepíchli. Tyto dvě jsem jehlice do saka s květinou si nedávno objednal z eshopu TrendHim.

A jakou květinu vybrat? Klasikou jsou karafiáty, i když dnes je spousta lidí chápe jako pohřební květinu, a u nás jsou rudé karafiáty spojovány s komunisty. Bílé jsou však klasikou, která se hodí ke všem příležitostem. Výhodou bílé je také to, že ji lze kombinovat s jakoukoli barvou. K večernímu obleku vypadají krásně orchideje, jinak na příklad fialky nebo šeříky, …

Taková ozdoba je stylovým doplňkem, který vypovídá o tom, že máte smysl pro detail, můžete ji darovat (jednou jsem tak květinu z klopy vyměnil v baru za pár cigaret, když mně došly :D ), ale počítejte s tím, že budete vyčnívat z davu.

Několik pravidel nošení květin v klopě

Květiny a jiné ozdoby v klopě nosíme vždy na levé straně v knoflíkové dírce nebo na jejím místě.

Vyberte si jeden květ – kytičky nosí jen ženiši na svatbách

Pokud chcete živou květinu, vyberte si takovou, kterou klopa unese, aby nepadal dopředu.

Pokud jste malý nebo drobný, noste menší květinu. Větší muži si zase vybírají větší květinu.

Nošení květin v klopě se vyhněte na pohřbech a na pracovních pohovorech.