Quantcast
Channel: Czech Fashionisto's Diary
Viewing all 487 articles
Browse latest View live

Moje dojmy z MBPFW F/W 2018

$
0
0

 photo MBPFW-FW18_01_zps50akk8e5.jpg

Letošní Mercedes-Benz Prague Fashion Week se konal před týdnem v Clam-Gallasově paláci. Musím říct, že z dosavadních prostor se mně líbil nejlépe. V živnostenské bance bylo málo místa (a s ostatními blogery nás posadili na chodbu, kde jsme nic neviděli) a maskéři v zákulisí prý museli používat čelovky, protože nefungovala elektřina, vyjet po eskalátorech až nahoru do Kotvy je docela otrava (i když podle mě to byly zatím nejlepší prostory pro konání týdne módy, co se přehlídkového mola týče), dostat se na Strahov (kde byla prý hrozná zima) je peklo, a Štvanice mně připadá poněkud izolovaná (i když je kousek od centra) abyste si tam zašli jen tak na jednu přehlídku. Tentokrát to byly nádherné prostory v centru, i když v některých místnostech se modelové jen tak mihli.

Mám dojem, že jsem na černé listině, protože moje žádosti o akreditaci na přehlídky MBPFW ignoruje, a tak jsem navštívil pouze přehlídky Jana Černého, Chatty a Blažka, na které jsem byl pozván přímo návrháři.

 photo MBPFW-FW18_02_zpswhdhh10r.jpg

Na facebookoku už jsem sklidil hejty za to, že prý vyzdvihuji přehlídky Jana Černého, které prý připomínají Balenciagu, kterou nenávidím. Není to úplně můj styl (přesto bych si od něj vybral!), ale na druhou stranu je to mladý a talentovaný český návrhář, o kterém jistě uslyšíme, protože jeho styl jeho kolekcí teď frčí, dá se vyrábět ve velkém, a není to vzkříšení devadesátkového nevkusu jako u Balenciagy, ale streetwear, který se teď těší velké oblibě. Docela mě zaujalo jeho pojetí "prestižek". Celou kolekci si prohlédněte tady.

 photo MBPFW-FW18_03_zpskvsriq22.jpg

 photo MBPFW-FW18_04_zps4t0gleoi.jpg

Nejvíc jsem se samozřejmě těšil na Blažka, který se mně líbí stylově (všechny jejich věci bych nosil), je to česká značka, která představuje krásné oblečení a doplňky z dobrých materiálů a za rozumné ceny, a podle mě u nás dělá krásnou elegantní konfekci nejlépe. Zaujal mě výběr barev, hlavně tmavě zelené a oranžové, a mým úplně nejoblíbenějším kouskem byl sametový smoking. A stejně jako u minulé přehlídky styling. Vojenské boty, které modelové měli úplně ke všem outfitům, kombinování formální a neformální módy (ale vždy elegantní a sladěné), prošívané šály, vesty a bundy, šály z hrubé pleteniny, nádherné sluneční brýle, to všechno chci! :) Takto si představuji moderního elegantního muže. Celou kolekci si prohlédněte tady.

 photo MBPFW-FW18_06_zpsjgeeo3bt.jpg

A street style? Podobné akce jsou plné lidí, kteří přišli předvést svoje nejleší outfity. Bylo vidět, že někteří počítali s jarním počasí, a rozhodli se svoji volbu neměnit navzdory mrazu a sněhu, a bylo úsměvné pozorovat nakrucující se napůl obnažené ženy na jedné straně, a na druhé ty, které se třásly zimou i v oblečení odpovídajícím počasí. Doby "obleču se schválně co nejvíc jako šašek, hlavně, aby mně vyfotili pro nějakou kchůl stránku se street stylem" už jsou pryč, na druhou stranu mně připadá, že většina (alespoň těch, jejichž outfity pak byly nejvíc vidět na stránkách o street stylu) se inspirovala Balenciagou, Vetements, nebo měla něco v tom duchu. V duchu devadesátých let, o kterých jsem si vždycky myslel, že jsou všeobecně uznávána jako symbol módního nevkusu, který se u nás stránky jako Módní peklo nebo Muži v Česku (a já také) snaží v českém lidu zapudit. U nás se to ještě stále nosí, zatímco ten výrobce fejkových tašek Ikea (cokoli s logem Ikea bylo de rigeur na minulém MBPFW) na tom založil svůj úspěch. A vydělává na tom pořádné peníze, zatímco u nás to stále najdete v sekáčích na stojanech "vše za 29" :D

 photo MBPFW-FW18_05_zpsc5i1nsmp.jpg

Tady mě vždycky zaráží to, jak chtějí být všichni individuální, ukázat svůj originální styl a jak nejsou mainstream, ale nakonec vypadají všichni stejně, podle poslední (ne)módy. Nejvíc mě fascinují obří hnusobotasky (připomínají naducané skejťácké boty, které se nosily asi před patnácti lety a částečně rozepnutá péřovka, stržená z jednoho ramene - nebo obou - takže to působí dojmem, že se vám zasekl zip a nemůžete se z ní dostat, nebo že se z vás nějaký sexuální násilník snažil strhat oblečení, aby vás zprznil, ale byl vyrušen a utekl.

 photo MBPFW-FW18_07_zpsufcp4wpq.jpg

Fotky street style: Iconiq.cz

Zimní preppy

$
0
0

 photo bezovy-kabat-svetrdovecka-gant_01_zpsz7wgsaul.jpg

 photo bezovy-kabat-svetrdovecka-gant_02_zpshk4n2aij.jpg

 photo bezovy-kabat-svetrdovecka-gant_03_zpsdu9ujpsq.jpg

 photo bezovy-kabat-svetrdovecka-gant_04_zpsehipdknr.jpg

 photo bezovy-kabat-svetrdovecka-gant_05_zps1vr74jao.jpg

 photo bezovy-kabat-svetrdovecka-gant_06_zpsl0xkegur.jpg

 photo bezovy-kabat-svetrdovecka-gant_07_zpsv9rouq2d.jpg

 photo bezovy-kabat-svetrdovecka-gant_08_zpsz5vngnhf.jpg

 photo bezovy-kabat-svetrdovecka-gant_09_zpshvcu10ox.jpg

Znáte preppy, styl amerických studentů "lepších"škol? U nás můžete takové oblečení najít třeba v Gantu, kde jsem už před nějakou dobou objevil tento vlněný "školní" svetr s odznakem na hrudi a barevným véčkem. Už dlouho jsem takový sháněl :) Připomíná mě internátní školy nebo veslařské kluby a vůbec sportovní módu první republiky. Tehdy se takové nosily při sportu, a lemy nesly barvy sportovního klubu.

K němu jsem si vzal svůj oblíbený kabát, také z Gantu, s kožešinou z obchodu s vintage oblečením Scoro Coco. K tomu Levisky, ponožky z Ponožkovic, švýcarské hodinky Wenger a rukavice z Art deco galerie v Michalské. 

Gant představuje košile vyrobené z plastového odpadu z moře

$
0
0

 photo gant-beacons_02_zpsmkvo5pc1.jpg

Udržitelnost je výraz, který se dnes v módě často skloňuje. Mlluví se o tom, jak je lepší koupit si jednu kvalitní věc než pět laciných a nekvalitních, a nosit ji, dokud to jde, a pak s ní třeba vytírat podlahu nebo čistit boty. Nebo pokud vás omrzí, tak ji přešít, neboli "upcyclovat" (Nebo ta britská značka, co vyrábí cestovní tašky ze stanů, které nechávají rozmazlení smradi na tábořištích po hudebních festivalech, či tašky ze starých plachet nákladních aut., jak je teď in říkat. Nebo používat obnovitelné zdroje, nekupovat oblečení vyrobené čínskými dětmi z látek ze druhého konce světa, a tak podobně.

Čím dál více značek také sahá po recyklovaných materiálech. Teď nemyslím svetry, které se tváří, že jsou vlněné, ale přitom jsou z recyklovaných vlněných svetrů, které jsou také z recyklovaných svetrů (řetězce; oblečení z vlny, které nemá známku Woolmark), takže se stejně časem rozpadnou, ale oblečení a doplňky třeba z PET lahví (třeba tašky Matt & Nat). Jde to pomalu a sám mám raději přírodní materiály, ale když už se na něco mají použít umělá vlákna, tak proč ne ta recyklovaná?

Teď mně přistála v e-mailu zpráva, která mě zaujala - o nové kolekci košil Gant Beacons ušité z látek, které obsahují recyklovaný plast. A ne ledajaký recyklovaný plast, ale recyklovaný plastový odpad vylovený z moře. 


 photo gant-beacons_01_zpszidunsps.jpg

Gant najal rybáře, kteří loví plastový odpad z oceánu. Spojili se se značkou Seaqual. Ta pro Gant vyrábí polyesterové vlákno, jehož složkou je právě tento vylovený recyklovaný plastový odpad. Košile jsou vyrobeny technologií Tech Prep a jsou strečové, mají být prodyšné, odvádět vlhkost a rychle schnout, asi podobně jako "funkční" materiály. Z recyklovaných materiálů jsou vyrobené také knoflíky a obaly. Na první pohled vypadají stejně jako ostatní košile Gant, mají stejné ceny, a jsou dostupné v pánském i dámském střihu.

To zní dobře, i když košile jsem nezkoušel, protože je to zatím novinka, která jde právě do prodeje, a má být dostupná ve vybraných kamenných prodejnách po celém světě. Na druhou mě poněkud děsí představa košile, která je z větší části z umělého vlákna (zbytek směsi tvoří bavlna či lyocell - druh viskózy, a malý podíl elastanu), kterému se vyhýbám i u sportovního oblečení; prostě nerad nosím "plastové" oblečení. Ale vzhledem ke standardu kvality, na jaký jsou zákazníci Gantu zvyklí, věřím, že tyto košile nebudou zklamáním.

Zároveň to vyvolává otázku, zda je budoucnost (byť teď asi vzdálená) odívání v umělých materiálech, a přírodní vlákna se stanou luxusem, protože bavlna je čím dál dražší. Možná jste zaznamenali změny ve složení oblečení u řetězců. Zatímco před deseti lety jste v Háemku běžně koupili bavlněné mikiny či "oblekové" kalhoty ze směsi bavlny či vlny a trochy polyesteru, dnes je většina mikin za stejnou cenu s příměsí uměliny, za nepolyesterové kalhoty si připlatíte, džíny se vytahají po prvním nošení a tričkám se přetočí švy. Zara si asi nikdy nepotrpěla na kvalitu, ale triček z polyesteru a průsvitné bavlny strašné kvality tam mají čím dál tím víc. S tím se pak nedá umýt ani okno, natož tak vytřít podlaha.

Mužný Tom Ford Noir Anthracite

$
0
0

 photo DSC_5190_zpsgyhwcus6.jpg

 photo DSC_5205_zpsvvpvsr6f.jpg

 photo DSC_5160_zps1e2mgybz.jpg

 photo DSC_5227_zpsngjwzxwt.jpg

Na parfémy Tom Ford jsem se už několikrát díval, vždycky jsem si k nim jen přivoněl, ale až teď jsem se rozhodl jeden vyzkoušet. Loňská novinka Tom Ford Noir Anthracite je výrazná, elegantní, klasická a velice mužná vůně, ostatně jako všechny vůně od Toma Forda. Evokuje mně posezení v pánském klubu, před hořícím krbem leží kožešina, a já pohodlně sedím v koženém křesle se sklenkou cognacu a doutníkem.

Antracit je druh uhlí, a vůně uhlí (opravdu!) je to, co vás hned při prvním přivonění zaujme. Po nanesení ucítíte pikantní zázvor a sečuánský pepř, a lehký závan bergamotu, vůně však není ani trochu sladká. V srdci parfému cítíte opět kořeněnost, a základ tvoří dřevité nóty santalu, cedru a ebenu. 

Oproti jiným vůním, které mně Tom Ford Noir Anthracite na chvilku připomněl (třeba Gucci pour Homme nebo Dunhill Icon Absolute) postrádá sladkost a "šťavnatost", což ale není vůbec na škodu, právě naopak. Je suchá, dřevitě aromatická, a udělá z vás elegantního muže (nebo tomu alespoň napomůže :).

Šedivý lesk uhlí se promítá také do krásného těžkého flakonu z matně lesklého skla, jehož víčko a strany zdobí drážky a monogram Toma Forda.

Tom Ford Noir Anthracite je parfémová voda, obsahuje tedy více vonné esence než obvyklá toaletní voda. Stačí dvě stříknutí a budete vonět celý den nebo celou noc - raději tuto vůni nosím večer. Nebo k obleku :) Koupíte třeba na Elnino.cz.

Letní blazer a slamák

$
0
0

 photo letni-blazer-blazek_01_zpsp0sn7fsu.jpg

 photo letni-blazer-blazek_04_zpsflo6txk8.jpg

 photo letni-blazer-blazek_03_zpssvkicsf7.jpg

 photo letni-blazer-blazek_06_zpsifof6shr.jpg

 photo letni-blazer-blazek_07_zpsnnk73gxp.jpg

 photo letni-blazer-blazek_08_zpsuudlxm6i.jpg

 photo letni-blazer-blazek_09_zps6ouruszr.jpg

 photo letni-blazer-blazek_10_zpsssaoxxmn.jpg

 photo letni-blazer-blazek_11_zps5cscxqnd.jpg

Ještě před třemi týdny jsem nosil kožich, a teď máme letní počasí. Takže jsem hned využil nový blazer Blažek z aktuální kolekce. Sháněl jsem nějaký blazer na léto, ideálně barevný, a takový, abych se v něm neuvařil. Je z úžasně lehké a prodyšné látky ze směsi vlny, lnu a hedvábí a nemá podšívku zad (stejně jako jiné blazery od Blažka), takže je pohodlný i v tomto parném počasí. Věřte mi!

K němu jsme si vzal kalhoty a mokasíny Gant, košili Joop, prsten mám po babičce, šátek je vintage, a klobouk Mayser. Protože se mně často ptáte, kde se dá takový žirarďák sehnat, je z obchodu Bella Hats na Národní třídě. Je to celkem nenápadný obchůdek, ale podle mě je to nejlepší obchod klobouky a čepicemi v Praze. Tento není slamák, ale typ Panama, je ručně vyroben z palmových listů, a je tudíž mnohem odolnější než sláma (prý vydrží déšť nebo když si na nej sednete).

Čištění pleti s Foreo Luna Mini 2

$
0
0

 photo pece-o-plet-30_02_zpss8wq2oqj.jpg

 photo pece-o-plet-30_06_zpssaxeqxy3.jpg

Dostal jsem k recenzi sonický kartáček Luna Mini 2 značky Foreo. Docela mě to zaujalo, protože už pár let používám sonický kartáček Clinique. Tento je však úplně jiný. Nemá klasické štětinky, ale silikonové body, které jsou pevnou součástí přístroje, nikdy se neopotřebují, a není tedy potřeba je měnit, což ušetří peníze za provoz; není potřeba cokoli dokupovat. Také je celý vodotěsný a pohodlně omyvatelný, takže se snadno čistí a nehromadí se na něm bakterie.

 photo pece-o-plet-30_03_zpsckeouiqp.jpg

Celý sonický "přístroj" (nechci říkat kartáček, protože to kartáček v tom pravém slova smyslu není) se vejde do dlaně. Na jedné straně najdete husté a tenké body, které čistí suchou a citlivou kůži. Body seskupené v horní části jsou určeny pro přesné místo pleti. Širší dotykové body na zadní straně přístroje čistí a osvěžují mastnější pleť. Je tedy vhodný pro všechny typy. 

 photo pece-o-plet-30_04_zps18kpo9nh.jpg

Na zadní straně má dírku k připojení nabíjecího kabelu. Ten je sice trochu krátký, takže sotva dosáhne k mojí zásuvce, na druhou stranu na jedno nabití vydrží prý až 300 použití, takže jej často nabíjet nemusíte. Mám jej dva měsíce a ještě jsem jej dobíjet nepotřeboval. Jak jsem říkal, je malý, kulatý, pohodlně se vejde do dlaně, a v pouzdře, které je součástí balení je ideální na cesty. 

 photo pece-o-plet-30_05_zpsyhmqgqry.jpg

Použití je velice jednoduché a trvá jen chvilku - minutu ráno, minutu večer. Navlhčete obličej a naneste svůj oblíbený přípravek, zapněte sonický kartáček, a po dobu jedné minuty přejíždějte jemnými krouživými pohyby po obličeji. Opláchněte, osušte obličej a použijte svůj oblíbený hydratační přípravek. "Kartáček" má osm intenzit rychlosti, takže si vyberte tu, která vám vyhovuje. Po použití kartáček omyjte a osušte. Hotovo!

A jak jsem s Foreo Luna Mini 2 spokojený? Samozřejmě jsem nezažil wow efekt jako když jsem kartáček na čištění pleti začal používat poprvé, protože pleť je díky pravidelnému čištění čistější. Funguje ale velice dobře. Pleť mám stále čistou, a přesto je opravdu jemný.

Kdybych se měl rozhodnout, který z kartáčků je lepší, tak opravdu nevím, oba jsou super a záleží na každém, jak se rozhodne. Řekl bych, že Foreo je lepší na jemnou či suchou pleť, snadněji se převáží (pokud často cestujete, a nemusí se k němu nikdy dokupovat nástavce. Ten od Clinique má i nástavce s pevnějšími štětinami, a dobře si tedy poradí s mastnou pletí, což oceníte při prvním používání - viditelný účinek se dostavuje rychle.

Zahrady zámku Mikulov

$
0
0

 photo zamek-mikulov-zahrada_01_zpsbw5fh2xm.jpg

 photo zamek-mikulov-zahrada_02_zpsqkshkqtb.jpg

 photo zamek-mikulov-zahrada_03_zps3ymtqymt.jpg

 photo zamek-mikulov-zahrada_04_zps62rdvxf0.jpg

 photo zamek-mikulov-zahrada_05_zpss4stkeoy.jpg

 photo zamek-mikulov-zahrada_06_zpsehxmmr9g.jpg

 photo zamek-mikulov-zahrada_07_zpsccnlwold.jpg
 photo zamek-mikulov-zahrada_08_zpswzetf31s.jpg

 photo zamek-mikulov-zahrada_09_zpscxrlgxi7.jpg

 photo zamek-mikulov-zahrada_10_zps8ajj0lk2.jpg

 photo zamek-mikulov-zahrada_11_zpspbbs5qcg.jpg

 photo zamek-mikulov-zahrada_12_zpswcdognb2.jpg

S Katkou z blogu Malá štěstí, která ráda fotí, jsme si udělali výlet do Mikulova a nafotili už skoro letní outfit. Sice je pořád jaro, ale slunečné počasí a teploty kolem pětadvaceti stupňů říkají něco jiného. Vlastně je škoda, že jaro jako roční období zmizelo. Před měsícem jsem ještě nosil kožich, a teď je venku počasí na šortky a krátký rukáv.

Vzal jsem si světlý lněný oblek. Len je prodyšný - ideální látka pro letní oblečení. Bohužel se však mačká, ale zase se neobléká ke společenským událostem, takže to nevadí. Košile je značky Smart Men., odkud mám také hedvábnou kravatu a bavlněný kapesníček v kapse saka. Objednal jsem si ji naslepo a příjemně překvapila. Velice příjemně. Ze všech konfekčních košilí, které mám, mně sedí nejlépe. Límec i manžety jsou tuhé, jak to má být u společenské košile, a látka, ze které je ušita, vypadá moc dobře. Slaměný žirarďák Stetson mám už dva roky, a protože se mě často ptáte, odkud jej mám, měli byste jej sehnat v obchodě Bella Hats na Národní třídě. Ponožky jsou z Ponožkovic, a rámové polobotky Loake z Le Premier.

Obzvláště nadšený jsem z manžetových knoflíčků Yabloglass, které jsem nedávno objevil. Jistě jste slyšeli o jablonecké bižuterii a skleněných knoflících. Kdo také ne, že? Yabloglass je sice mladá firma, ale používá původní jablonecký skleněný knoflík jako hlavní součást klasického manžetového knoflíčku na pánské (a dámské) košile. Firma sídlí v Jablonci nad Nisou, jejich předkové se živili mačkáním knoflíků v jedné z posledních továren na Hraničné a rodinné driketě (= dílně pro výrobu mačkaných skleněných knoflíků) na Horním Maxově. K výrobě skleněných knoflíků ještě dnes používají původní postupy, ale také nástroje – kleště, razidla a vzorníky dochované z meziválečného období, které pamatují poslední světovou slávu jabloneckého knoflíku. Jsou nádherné. Pokud mě sledujete často, víte, že mám rád klasiku a staré doby. A tady se snoubí obojí - tradiční zpracování v designu, který sice vypadá jako art déco, ale zároveň je nadčasově elegantní. No nejsou úchvatné? :)

Made in Grasse: Unisex niche parfém Alex Simone

$
0
0

 photo alex-simone-apres-vous_01_zpsqd5nc4ky.jpg

Před dvěma lety byla v Monte Carlu založena značka Alex Simone, která vyrábí niche parfémy pro muže i ženy. Přináší kolekci šesti unisex vůní, jejichž jedinečnost spočívá ve výběru přírodních esencí, které v Grasse, hlavním městě parfémů, míchá do parfémových vod evokující francouzskou riviéru. Vůně neodpovídá žádným současným trendům či módním parfémům, a proto mě tak zaujala. Výběr byl těžký, protože všechny parfémy jsou úchvatné, ale nakonec vyhrála vůně Après vous; směs pudrových nót mísící se se vznešeností mého oblíbeného kosatce a vzácných dřev. 

 photo alex-simone-apres-vous_02_zpsrsd9k33r.jpg

Jednoduchý, avšak elegantní flakon z čirého skla s černým motýlkem z hedvábného rypsu s těžkým kovovým uzávěrem skrývá opojnou vůni, která překvapí jemností pudrových tónů, které ukrývají směs kokosu, kosatce a vanilky. Hlava parfému voní pudrovými akordy, kokosovým mlékem a bílým cedrem. Srdce tvoří kosatec, čekanka, jemné santalové dřevo, a srdce skrývá vůni ambry, vanilky, a vzácného dřeva. 

 photo alex-simone-apres-vous_03_zpsjwmtvvxs.jpg

Šest vůní, které v sobě nesou stopy ženskosti i mužnosti jsou dostupné ve třech velikostech: 30 ml, 50 ml a 100 ml a koupíte je na Sensualite.cz a ve vybraných parfumeriích.

Trend pánských "kabelek"

$
0
0

 photo dries-van-noten-mens-purse_res_zpspbyzlehk.jpg

Když jsem před pár lety začal nosit kožená pouzdra jako doplněk spíše z praktických důvodů, setkával jsem se s posměšky, ukazováním prstem a dalšími projevy neslušnsti. To bylo ještě před boomem módního stylu "gentlemanství", před hipstery a podobně, kdy jediným přijatelným pánským zavazadlem byl zřejmě trekový batoh, a kožené tašky do ruky a vůbec cokoli jiného, jste viděli málokdy. Mám však dojem, že pánské "psaníčko"či "kabelka" k nám od té doby čím dál tím víc proniká. Můžeme je vidět občas v obchodech, na ulicích (u nás asi jen v Praze), ale hlavně na přehlídkových molech.

 photo Dries van Noten FW 2018 1_zpsvsaftryl.jpg

 photo Dries van Noten FW 2018 2_zps8b2mzwna.jpg

To je ale běžné. K nám přichází trendy asi o pět let později než na zapádě, a většina je objeví až poté, co se tomu vysmějí na Aha.cz nebo v podobné žumpě, a dav slušných Čechů, ktěří mají rádi Ortel a v kolonce zaměstnání "školu života" si v komentářích zanadávají na buzny. Vzpomeňte si na ohrnuté či zkrácené nohavice, boty bez ponožek, či zmíněné "gentlemantství".


 photo Louis Vuitton FW 2018 2_zpsekdxnryw.jpg

 photo Louis Vuitton FW 2018 5_zpsbbbikkow.jpg

Díval jsem se na kolekce na nadcházející podzim a zimu a zaujaly mě právě tyto pánské "kabelky". Když to vezmeme z ryze praktického hlediska, kam si má muž dát všechny věci, které s sebou potřebuje? Klíče od bytu, od auta, peněženku, cigarety, zapalovač, kapesníky, žvýkačky, drobné, kondomy, a třeba nějaký malý flakon parfému, aby voněl i o půlnoci, když se pivo po práci protáhne do ranních hodin? Pokud na sobě máte sako, pak to vše prý naskládáte do kapes, ale obyčejně to dělá vybouleniny a nevypadá to dobře, a pohodlnější je ráno vysypat kožené pouzdro, než vyprazdňovat obsah všech čtyř až sedmi kapes saka, a další na kalhotách, potažmo na kabátu.


 photo Louis Vuitton FW 2018 1_zpscn7jnmi2.jpg

 photo Louis Vuitton FW 2018 3_zpsizrj8vqr.jpg

Kožená pouzdra už tu byl, ta jsem vždycky propagoval, a objevují se znovu a znovu. Všimněte si však, že i k obleku nosí malou tašku - s popruhem. Většina z nich je elegantní. Na přehlídce Driese van Notena mě zaujala úchvatná kabelka z hadí kůže s nýtky, modelové u Vuittona si to vykračovali s různými variacemi kabelky Petite Malle a několika sportovními modely, které s outfity vypadaly skvěle

Teď si ale budeme muset počkat, až to v zimě okopíruje Zara, díky které se to dostane do povědomí, a pak doufat, že dva roky se odváží pánské "kabelky" vyrábět i jiné, dostupné značky v přijatelné kvalitě, protože na Petite Malle od Vuittona za sto tisíc asi nemáme, že? :)


 photo Dolce and Gabbana FW 2018 6_zpsp4ixb7la.jpg

Pětsetjedničky Levi's slaví 145 let

$
0
0

 photo Levis-Den501_01_zpsktdfwguk.jpeg

 photo Levis-Den501_02_zpsmeqx63uo.jpeg

Kdo by neznal Levisky a jejich kultovní model 501? Rád poslouchám historky mých rodičů, jak byly za komančů něčím nedosažitelným: taťka měl příbuzné na kapitalistickém západu a tetička Ellis mu občas posílala Dolary, za které si pak v Tuzexu mohl koupit Levisky a Lucky Strike, a mamka chodila celé léto na brigádu, aby si na vysněné džíny mohla našetřit.

Dnes jsou pětsetjedničky nezbytným kouskem oblečení pro všechny. Od umělců po designéry, od rockerů po průkopníky, od aktivistů až po milovníky luxusních trendů. Každý, kdo je kdy nosil, přispěl k jejich stále se rozvíjejícímu příběhu. 

 photo Levis-Den501_03_zpslwzqgv5y.jpeg

 photo Levis-Den501_08_zpsttrtgw4l.jpeg

 photo Levis-Den501_04_zpsdtzsyjip.jpeg

20. května oslaví džíny Levi's 501 své 145. narozeniny, a k oslavě tohoto jubilea Levi's vytvořil speciální kolekci pětsetjedniček se zlatými, červenými nebo barevnými knoflíčky tvořícími nápis 501. Najdete na nich také "mluvící selvedge"– lemování s nápisem Levi's 501. Džíny doplňují trička s vtipným retro motivem s nápisem "Button Your Fly!", tedy "Zapni si poklopec!", oslavující vynález Levi's poklopce na knoflíky. 

 photo Levis-Den501_05_zpsdjzjsvhz.jpeg

 photo Levis-Den501_06_zps6j7hbmpw.jpeg

Víte, že Levi's 501 byly vůbec prvním modelem džín na světě? Model 501 byl v roce 1873 původně patentován jako pracovní kalhoty pro zlatokopy, které díky zpevnění nýtky neuvěřitelně dlouho vydrží. Za těch 145 let se pětsetjedničky staly módní ikonou a pilířem populární kultury. Ať žije poklopec na knoflíky!¨

 photo Levis-Den501_07_zpspjs9qw4e.jpeg

Šeříky až bílé začnou kvést

$
0
0

 photo seriky-mikulov_01_zpss02gl8wa.jpg

 photo seriky-mikulov_02_zpsxk0funqa.jpg

 photo seriky-mikulov_03_zpslpwrn6uj.jpg

 photo seriky-mikulov_04_zpsa4vivi4t.jpg

 photo seriky-mikulov_05_zpsacafsrva.jpg

 photo seriky-mikulov_06_zpsuwljzkt8.jpg

 photo seriky-mikulov_07_zpsplggysiz.jpg

 photo seriky-mikulov_08_zpsftzsvwht.jpg

 photo seriky-mikulov_09_zpsx2vfxygm.jpg

 photo seriky-mikulov_10_zpssof33qop.jpg

 photo seriky-mikulov_11_zpsz6spqejg.jpg

 photo seriky-mikulov_12_zpsvzlrdi8i.jpg

 photo seriky-mikulov_13_zps0g5r9w8t.jpg

Šeříky jsou asi oblíbenými květy spousty z nás. Nejen, že krásně voní, ale jsou symbolem jara. Letos jaksi rychle vykvetly i odkvetly, ale s Katkou z blogu Malá štěstí jsme stihli udělat tyto fotky, které si myslím, že se povedly, co říkáte? 

O šedé se říká nebo dlouho říkalo, že je to barva obleků kancelářských krys, což je svým způsobem pravda, pokud je oblek tmavě šedý a máte k němu nudné doplňky, aby to odpovídalo požadavkům zaměstnavatele na uniformitu. Ale světle šedý oblek je podle mě příjemnou variantou nejen na léto, kdy je podle mě ještě hezčí, než dnes tolik rozšířené modré obleky. Tento je z lehké vlněné látky a kdysi jsem jej našel v sekáči. 

Šedá působí neutrálně, a proto si s ní můžete vyhrát podle toho, co si k šedému obleku vezmete. Na formální události je nejlepší (a nejbezpečnější) volbou bílá košile. V létě také vypadá nejlépe. Pokud máte oblek v tmavší šedé, vezměte si k němu třeba vínovou, modrou nebo černou košili, ale už to nebude působit tolik formálně. Pokud chcete casual style, obujte si bílé tenisky a třeba džínovou košili, na podzim vypadá šedé skvěle v kombinaci se zemitými barvami, třeba s vínovým rolákem. Ke světlé šedé se hodí hnědé boty jako tady na fotce, ke tmavší šedé tmavě hnědé, vínové nebo černé.

Kravatu mám ze sekáče, košile se zapínáním na manžetové knoflíčky je ze Smartmen.cz a je vyráběna u nás, kapesníček jsem si kdysi koupil v Le Premier stejně jako polobotky Loake, brýle jsou nějaké noname značky z malého obchůdku a art décový prsten z Dorothea.

"Slamák" vlastně není slamák, je vyrobený stejným způsobem jako panamy (takže je odolný, a nepromokavý) je od německé značky Mayser, a mám jej z Bella Hats na Národní třídě.

O manžetových knoflíčcích jsem nedávno psal. Tyto jsou také z jaboneckého skla, a dělá je firma Yabloglass z Jablonci nad Nisou v jedné z posledních továren na Hraničné a rodinné driketě (= dílně pro výrobu mačkaných skleněných knoflíků) na Horním Maxově. K výrobě skleněných knoflíků ještě dnes používají původní postupy, ale také nástroje – kleště, razidla a vzorníky dochované z meziválečného období, které pamatují poslední světovou slávu jabloneckého knoflíku. Jsou nádherné, co říkáte? :)

Béžové šortky a lněné sako

$
0
0

 photo bezove-sortky-lnene-sako_01_zpswuyvlzqi.jpg

 photo bezove-sortky-lnene-sako_02_zpshb66snw0.jpg

 photo bezove-sortky-lnene-sako_03_zps3boijmot.jpg

 photo bezove-sortky-lnene-sako_04_zpsdeu4yejv.jpg

 photo bezove-sortky-lnene-sako_05_zpsjq2ffpdl.jpg

 photo bezove-sortky-lnene-sako_06_zpsigyd0jmk.jpg

 photo bezove-sortky-lnene-sako_07_zpshfptrgfe.jpg

Minulý týden bylo už takové horko, že jsem si letos poprvé vzal šortky. A k nim lněné sako na večer, to se přeci jen ještě ochlazuje. Po minulém příspěvku mně pár lidí psalo, jak v létě nosit sako, a neuvařit se. Pokud už tedy sako mít musíte /chcete a nejedná se o opravdu velice formální událost, pořiďte si lněné sako s podšívku z jiné látky než z polyesteru. Ideálně takové, jako dělá Blažek - bez podšívky na zádech. Ten rozdíl jde znát. Len je prodyšný a lehký, ale také velice mačkavý. Ale na garden party nebo cocktail party s ním v létě uděláte parádu i tak. A pokud to společenská situace dovoluje, doporučuji semišové mokasíny bez ponožek, to také ulehčí, a rozhalenku. Namísto kravaty si pak vemte kapesníček nebo ozdobu do klopy, ať outfit vyvážíte a oživíte ;)

Na sobě mám šortky H&M, polo triko, lněné sako a boat shoes Gant, sluneční brýle Michael Kors, hedvábný kapesníček z Le Premier, švýcarské hodinky Wenger, opasek na míru Astute Prague a náramek Lavaliere. Z toho mám obzvláště velkou radost, protože nově má Lavaliere v nabídce také náramky z drahokamů. Tento je z granátů, a i když na první pohled vypadá jako černý, při různém světle se krásně červenočerně leskne. A ten korálek je z pravého stříbra. 

Balenciaga Edition v Simple Concept Store

$
0
0

Photobucket

Dnes jsou v Simple Concept Store (Pařížská 20) do 19 hodin vystaveny vintage šaty Balenciaga z let 1932 až 1967, respektive kopie ušité podle původních vzorů a z původních materiálů. Návštěvnice si je mohou objednat na míru a stát se tak majitelku výjimečnéh modelu. Takže pokud to stihnete, jděte si je prohlédnout na vlastní oči, stojí to za to!

Slyšel jsem, že šaty by v butiku měly být vystaveny až do konce týdne! :)

Photobucket

Photobucket

Photobucket

Photobucket

Photobucket

Photobucket

Photobucket

Nová ót kutýr Balenciaga pro bohaté santusáky.

$
0
0

 photo balenciaga-t-shirt-shirt_02_zps0yyepo53.jpg

 photo balenciaga-t-shirt-shirt_03_zpsrjvxjipb.jpg

Demna Gvasalia ze značky Balenciaga přišel s dalším "inovativním" modelem. Tentokrát se k němu na internetu vyjadřuje hodně lidí, kteří to mají v hlavě pořádku, a kritizují ji jako nesmysl - za 1 290 Amerických dolarů. Přesně tolik totiž stojí toto tričko, na jehož přední straně je našita košile, která z trička jen tak visí. Také si můžete obléci tu košili, ze které pak bude vzadu viset tričko. Ano, slyšeli jste správně. 

Balenciaga byl kdysi módní dům, který patřil k haute couture, dnes je to přehlídka toho nejohavnějšího z devadesátých let, co u nás stále běžně najdete nejen v sekáčích za pár korun, ale také na lidech, kteří to ještě nepřestali nosit. Demna Gvasalia, který teď v Balenciaga dělá kreativního ředitele je buďto pořád zhoubovaný, nebo si ze všech dělá prdel. A svět mu to žere. 

 photo balenciaga-t-shirt-shirt_01_zpsxwqpjsaj.jpg

K čemu tento kus oblečení slouží? Napadá vás něco? Snad jen kdyby chtěl jeden muž análně znásilnit druhého, zapne svoji oběť do košile našité na předku, aby se jen tak nevyvlékla? Nebo si to obléknete tam, kde tričko s nápisem "vypadám jak ko*ot" by bylo příliš explicitní? Kdo si to kupuje? Není to nějaký sociální experiment? Koupíte si tuto věc za skoro třicet tisíc, a druhý den vás zbaví svéprávnosti?

Pokud si tento zmetek chcete koupit, klikněte sem.

Jak na košile s krátkým rukávem?

$
0
0

 photo tyrkysove-kalhoty-pouzdro-givenchy_01_zpsfpjozi7d.jpg

 photo tyrkysove-kalhoty-pouzdro-givenchy_02_zpspkybt7sa.jpg

Košile s krátkým rukávem je sporným kouskem oblečení - jedni ji milují, druzí ji nenávidí, protože v několika jako že gentlemanských článcích napsali, že je nevhodné ji nosit. No, je nevhodné ji nosit do společnosti, zejména pod oblek - košile s krátkým rukávem je oblečení na volný čas.

Dodnes vzpomínám na svoji první návštěvu Národního divadla. Dostal jsem lístky od známého mých rodičů, který tam měl předplacenou lóži s dobrým výhledem a vzal jsem si smoking, protože jsem chtěl být vhodně oblečený. Po chvíli do lóže přišel mladý pár, ona sukni a svetřík, a přes to mikinu s kapucí a obrovským logem Nike, kterou si pověsila na stěnu s rudou látkovou tapetou lemovanou zlatem. Ve vedlejší lóži seděla hlasitá skupinka - oba pánové měli havajské košile rozepnuté tak hluboko, že to vypadalo, jako by i oni měli svetr. Tehdy jsem ztratil svoji představu o kultivovanosti Čechů, když se ani na operu v Národním neumí obléci.

 photo tyrkysove-kalhoty-pouzdro-givenchy_03_zpstc6dusmr.jpg

 photo tyrkysove-kalhoty-pouzdro-givenchy_04_zps2qgfdh8a.jpg

A jistě znáte řidiče autobusů či venkovské bály, kde zejména starší pánové nosí košile s obrovskými, širokými krátkými rukávy, které končí u lokte a vešla by se do něj průměrná štíhlá žena. To je samozřejmě hrůza. Jakože gentlemani, mladí muži, kteří čtou knihy o stylu a na svoje spolužáky na střední hledí s despektem, protože nejsou dost jako že gentlemanští (přitom chodit do školy, kam většina chodí v džínách a tričku je jako pěst na oko a vůbec ne gentlemanství), by si samozřejmě vzali pouze košili s dlouhým rukávem, který by si procítěně ohrnuli podle jednoho z četných návodů na stránkách o pánském stylu, protože takové ohrnutí rukávu je hotový obřad a je za tím obrovská filozofie!

Ale co si myslíte? Že Lord Carnarvon nosil v Egyptě stejný oblek z těžkého tvídu jako při lovu jelena na Skotské vysočině jen proto, že byl "gentleman"? Na schůzky, do společnosti a pod oblek si košili s krátkým rukávem neberte, ale na volný čas si ji klidně vemte. Některé košile s krátkým rukávem bývají dole kratší, a tak se hodí je nosit nezastrčené, ale pokud je delší, zastrčte si ji, protože jinak to nevypadá dobře. 

 photo tyrkysove-kalhoty-pouzdro-givenchy_05_zpsxx4ekljn.jpg

 photo tyrkysove-kalhoty-pouzdro-givenchy_06_zpsaucxhtqh.jpg

Na léto je ideální bílý len. U mě na blogu se u každého příspěvku, kde mám lněné oblečení najde někdo, kdo mně to zhejtuje, protože len je velice mačkavá látka jako většina přírodních materiálů, a i když jej vyžehlíte sebelépe, po chvíli budete vypadat, že vás požvýkala kráva, a toto jsou outfity, které nosím, a ne focení pro časopis.

Bílá je klasika, a len je lehký, chladivý, a že se mačká? No a co, je to letní materiál na volný čas. Mám také několik vintage košil Yves Saint-Laurent pastelových barev, nějaké s kostkou a samozřejmě s "havajským" potiskem. Ty nosím snad jen k vodě. Rozhodně si je neberte do divadla. ;)

 photo tyrkysove-kalhoty-pouzdro-givenchy_07_zpscfy4um41.jpg

 photo tyrkysove-kalhoty-pouzdro-givenchy_08_zpseanydner.jpg

Košili mám ze sekáče, kalhoty H&M, mokasíny jsem si kdysi koupil na Slevomatu (a jsou úžasně pohodlné - skvělá letní obuv!), a zvláštní radost mám z pouzdra Givenchy. Když jsem je - už je to snad deset let - viděl v časopise L'Officiel na fotce z přehlídky Riccarda Tisciho, hrozně jsem je chtěl, ale bylo docela drahé a všude hned vyprodáno. Ale pak se mně poštěstilo, a objevil jsem je na Ebay za velice výhodnou cenu. 

Na ruce mám svůj oblíbený letní náramek s kotvou české firmy Lavaliere a brýle Blažek, které miluji - mají nádherně modrá skla a díky UV filtru mám pocit, jako bych je ani neměl na očích, jsou jen velice lehce tónovaná.

Jak gentleman nosí prsten?

$
0
0

 photo kozich-leopard-fur-coat_06_zpslub9tpky.jpg

Nosíte prsteny? Nebo jiné šperky? A přemýšlíte o jejich významu, a co symbolizují? Možná jsem jeden z mála, ale když vidím prsten či jiný šperk s určitým symbolem, přemýšlím, proč jej ten člověk asi má a co tím chce říct. Pak si uvědomím, že je mu to nejspíš úplně jedno, a že to dělá bezmyšlenkovitě, jako když si vaše osmdesátiletá babička koupí na tržnici fejk Vuittona nebo skejťáckých bot - vůbec neví, která bije a nenapadne ji, že by nad tím měla přemýšlet. Ale nám není osmdesát, že ne?

Prsteny a ostatními šperky (a vůbec různými znaky na čemkoli) dávali jejich nositelé vždycky najevo svoje bohatství, společenské postavení, náležitost k rodu či určitému společenství, a podle prstenu také poznáte, zda je osoba svobodná či v manželském svazku. Rukou a prstenu si každý všimne.


 photo seriky-mikulov_12_zpsvzlrdi8i.jpg

Dnes se zvyky, tradice a symboly potlačují ve prospěch prodeje zboží, marketingu a PR, protože kdybyste dbali tradicí a zvyků, nekupovali byste americké vánoční kýče, protože máme Ježíška, nekupovali si sezónní potraviny a jídlo celoročně, protože jíst v létě jitrnice a škvarky není normální a jíst v zimě čerstvé jahody je zhýralost, a co se týče oblečení, byli byste značně omezeni. Také by asi přibylo nevěst v šatech odstínů šedé se závoji z černého sukna, aby náležitě symbolizovaly svoji čistotu. ;)

To je svým způsobem smutné, protože v historii by vás třeba nošení nekřesťanských náboženských symbolů v křesťanské Evropě přivést na hranici, a celkem nedávno byli Židé označování Davidovou hvězdou, diskriminování a odváženi jednosměrným vlakem do Polska.


 photo tvidove-sako-ascot-tie_01_zpsy3nh4uld.jpg


Víte, co mně na dnešních časopisech o pánské módě chybí? Rady jak co nosit tak, aby to vypadalo elegantně, stylově a jak by to nosil stylový muž, a co říká etiketa a dobré způsoby, namísto obvyklých článků o tom, co je právě teď in, a co máte nosit, abyste byli in, co bylo in minulého půl roku, a v čem teď vypadáte jako idiot. Samozřejmě, že inzerenti mají z takových článků radost, ale já vyhledávám spíše informace o tom, jak vypadat klasicky, elegantně, a "jako gentleman". 

Rád listuji stránkami starších časopisů a knih, které pánům radily, jak se obékat dobře, elegantně, a vhodně ku příležitosti. Kde jinde se dnes dozvíte, jak se správně nosí klobouk? Nikde. Všude se píše jen to, jaký klobouk je tohoto půl roku nebo tři měsíce à la mode, a že nejvíc kchůl je, když si za stuhu strčíte obarvené peří ze slepice, a stáhnete si jej do týla, jako to celkem nedávno nosili jen santusáci. Chápu; když chcete nezaujatému muži prodat módu, musíte mu dát jasné rady, co a kde si koupit a jak to nosit. Ale uznejte, že sledovat módní proudy rychle se měnící za účelem vytvářet co největší profit pro prodejce, je náročné, a ne vždy pohodlné, a proto doufejme, že si najdete "svůj styl", který nebude podléhat měnící se nabídce obchodů. Já vám ve svém článku chci představit způsoby, jak pánské prsteny nosit a vypadat dobře, subkulturami se zabývat nebudu.


 photo kozesinovy-kabat-rukavice-engelmuller_01_zpspgm6n8nu.jpg

Obvyklým prstem pro nošení pánského prstenu je malíček. Na tomto prstu pánové vždy nosily prsteny s rodovými erby, znaky společností nebo ozdobné prsteny, kterými nositel něco vyjadřoval. Obvykle to býval jeden větší kámen, solitér, oblíbené bývaly rubíny, ametysty, smaragdy a hlavně za první republiky černé onyxy. Já mám jeden z bílého zlata s onyxem a diamanty ve stylu art déco ze 20. let z Dorothea, jeden ze žlutého zlata z rubínem z jednoho malého  starožitnictví ve Štěpánské a pár dalších s umělými kameny. Tak to doporučuje také časopis Monsieur ve svém článku z roku 1920. Menší kameny se hodí pro dámy a několik malých, ozdobně uskupených kamenů je také spíše dámskou záležitostí. Diamanty ve starožitnictvích moc nenajdete, protože ve větší míře se začaly objevovat až na konci 19. století, kdy byly objeveny velká naleziště v Africe, a jejich obliba stoupla až díky reklamní kampani ve 40. letech a v té době se prsten s diamantem stal nejoblíbenějším kamenem pro zásnubní prsteny. Přitom tak vzácný vůbec není, a jejich hodnota je vyhnána do výšin pouze reklamou. Pak se vyskytují také masivní prsteny s velkým kamenem nebo rastrem s několika malých, které mně evokují podnikatele v pastelovém krabicovém obleku, bílých ponožkách, hnusných mokasínech z devadesátých let.


 photo DSC_3338_zpsooajhyu6.jpg

Na čtvrtém prstu - prsteníčku - je zvykem nosit snubní prsten. Klasickou volbou je jednoduchý kroužek ze žlutého či bílého kovu, ale někteří lidé si je dávají zhotovit z oceli a už jsem se setkal s páry, které si namísto prstenu dali udělat společné tetování. To je krásné a romantické, ovšem v případě rozvodu asi nepříliš praktické. ;) Snubní prsten s kamenem u muže neevokuje jeho charakter - asi si to nikdo nespojí s tím, že by byl ženat.

Prostředníček je nejvýraznějším prstem a přesto na něm prsten obvykle nikdo nenosí; možná proto, že je těsně vedle prsteníčku a prsten by mohl překážet. Pokud na něm chcete prsten nosit, vyberte si výrazný, protože prostředníček je k tomu ideální.


 photo zamek-mikulov-zahrada_01_zpsbw5fh2xm.jpg

Ukazováček býval po staletí prsten, na kterém se nosily pečetní prsteny a prsteny se znaky a erby, než jej později nahradil malíček. Dnes je ukazováček asi nejpoužívanějším prstem, a tak zůstává prázdný.

Prsten na palci obvyklý není, alespoň ne v naší kultuře. Může být však alternativou, pokud už máte snubní prsten a další na malíčku. Asi to však chce zvyk.


 photo mbpfw-streetstyle-katejoie_03_zpshojso0vk.jpg

Dávejte si pozor, aby byly prsten nebo prsteny v harmonii s hodinkami či náramky - hodinky i prsteny na jedné ruce jsou příliš; noste prsten na druhé ruce než hodinky. Pokud máte více prstenů a hodinky, noste jeden prsten na ruce, na které nosíte hodinky, a dva prsteny na té druhé. Ideálně prsten ze stejného kovu jako hodinky či náramek (výjimkou obou pravidel jsou prsteny snubní a prsten na malíčku, který nosíte neustále).

Lepší než kvantita je kvalita, a na kolotočářské a háemkové prsteny zapomeňte. A pamatujte si, že rukou a prstenů si každý hned všimne, a tak si dávejte pozor, jaký prsten nosíte, a co jeho symbol znamená.

Jednoho sobotního odpoledne

$
0
0

 photo modra-prouzkovana-kosile_01_zpsfzvkemdo.jpg

 photo modra-prouzkovana-kosile_02_zpsfow6lbyz.jpg

 photo modra-prouzkovana-kosile_03_zpstxgciten.jpg

 photo modra-prouzkovana-kosile_04_zpsmwyzflon.jpg

 photo modra-prouzkovana-kosile_05_zpsj2ejrcdf.jpg

 photo modra-prouzkovana-kosile_06_zpsvjlj1sny.jpg

 photo modra-prouzkovana-kosile_08_zps5w9nu5kw.jpg

 photo modra-prouzkovana-kosile_09_zpsxchbqwyb.jpg

Alexander Wang kdysi řekl, že každý se umí obléct oslnivě, ale že nejzajímavější je, jak se lidé oblékají ve volném čase. Tehdy mně to zaujalo, zamyslel jsem se, a řekl jsem si, že na tom nejsem nijak špatně; nechodím s odpadky ve špinavých teplácích, a i když jdu třeba do večerky, snažím se vypadat nějak k světu. Nikdy nevíte, na koho narazíte. Já třeba čtenáře svého blogu potkávám zásadně ve čtyři ráno v pajzlu, když mám na sobě tenisky, které mně předtím někdo pošlapal, a triko, na které jsem si předtím překlopil pizzu.

Takto jsem si vyrazil jednou v sobotu odpoledne do města. Rád nosím džíny, protože najít vhodné chino kalhoty či pláťáky, které jsou pohodlné, není v nich horko, nejsou super slim a nemusíte je žehlit po každém jednom nošení, je peklo, a tmavé džíny se zúženými nohavicemi přitom vypadají dobře, ale zároveň nepůsobí tolik formálně. K nim jsem si vzal košili s ohrnutými rukávy a pod ni triko, abych ji v tom horku hned nepropotil. Také není příliš dlouhá, tak dobře vypadá, i když není zastrčená v kalhotách.

Tyto Adidasky má už skoro každý a dlouho jsem sháněl něco jednoduchého a originálnějšího, ale když chcete bílé kožené tenisky ve velikosti 48, máte na výběr tyto nebo Nike Air Force 1. A nakonec jsem je musel stejně vrátit a objednat si 49, jak byly malé. Brýle jsou od Blažka a dostal jsem je na přehlídce v rámci MBPFW, a na ruce mám nové švýcarské hodinky Wenger. K obleku mám rád hodinky s koženým řemínkem, na volný čas raději s kovovým, mám dojem, že vypadají sportovněji. A moc se mně líbí kombinace oceli a modrého ciferníku.

Ten kelímek není reklamou. Je to kelímek z tvrdého plastu, kterým Starbucks motivuje svoje zákazníky, aby využívali opětovně použitelné kelímky namísto jednorázových papírových kelímků s ohledem na životní prostředí. Já jsem si jej kdysi koupil, a obvykle si do něj doma dělám kávu nebo čaj "s sebou", když spěchám, do auta, anebo v práci, abych nemusel poponášet porcelánový hrnek. Ve Starbucks jsem dlouho nebyl, ale dokonce nabízí nějakou slevu na kávu, když si přinesete svůj "trvanlivý" kelímek.

Na sobě mám košili Polo Ralph Lauren ze sekáče, triko H&M, Levisky, tenisky Adidas Stan Smith, pouzdro DKNY, sluneční brýle Blažek a hodinky Wenger.

Kuličkové pero Caran d'Ache z recyklovaných kapslí Nespresso

$
0
0

 photo carandache-nespresso-penshop_03_zpspl1wetel.jpg

Na kapslové kávovary jsem měl vždycky ambivalentní názor. Je to jednoduchý způsob, jak si doma připravit chutné espresso, ale zároveň to není ohleduplné k životnímu prostředí, protože kapsle snad nikdo nerecykluje, nerozděluje je na hliníkovou část a zbytek kávy, a prostě je celé hází do koše. Proto bych jej ani nechtěl, a vystačím si se svojí french press a instantní kávou. Nesuďte mě, nejsem halt žádný kaféfašista.

 photo carandache-nespresso-penshop_01_zpse1iy36tk.jpg

Dvě známé švýcarské značky se teď spojily, a v Penshopu si od minulého týdne můžete koupit kuličkové pero Caran d'Ache z limitované kolekce vyrobené z hliníkových obalů kapslí Nespresso.  Caran d'Ache vzal svůj ikonický model 849 z roku 1969 a představil jej v novém hávu. Tělo je z hliníku s vyrytým nápisem "Made with recycled Nespresso capsules" má matnou povrchovou úpravu šedomodré barvy a perlovým třpytem, která kromě hezkého vzhledu také umožňuje pohodlné a pevné uchopení. Špička z oceli píše krásnou linkou a prý vystačí na 600 stran formátu A4. 

Za zmínku stojí také obal, který je z obyčejného, recyklovaného kartonu, umně poskládaného tak, že tvoří representativní kazetu.

 photo carandache-nespresso-penshop_05_zpsmv0qfsqc.jpg

 photo carandache-nespresso-penshop_06_zpstaqof5s0.jpg

Samotné pero je nádherný kus, a kvalita zpracování je přesně taková, jak u této značky očekáváte. Přemýšlím však nad tím konceptem.  Je chvályhodné, že se konečně různé značky začínají chytat za nos a přemýšlet nad tím, co s odpadem, který jejich výrobky způsobují. Přeci jen, hliník je kov, a ten se dá stále dokola tavit a do nekonečna měnit v jiné věci.

 photo carandache-nespresso-penshop_02_zpsrkrfcxtm.jpg

Ale pak si také říkám, že toto pero by měla vyrábět nějaká levnější značka, aby si je lidé kupovali ve velkém měřítku, a s kapslemi tak bylo naloženo smysluplně, a ne pero představovat jako něco zvláštního v limitované kolekci. Trochu mám dojem, že Nespresso se snaží "vylepšit" svůj obraz. Ale kdyby to vyrobil někdo laciný, brali by to lidé jako impuls k zamyšlení se nad sebou nebo jako krok k šetření materiálu?

Každopádně je to nádherný kousek z dílny Caran d'Ache a doufejme, že přiměje uživatele Nespressa k recyklaci kapslí, když už je musí používat, a Nespresso k jejich dalšímu využití. 

 photo carandache-nespresso-penshop_04_zpsvnrnnt4t.jpg

Abercrombie and Fitch First Instinct Blue

$
0
0

 photo parfem-abercrombie-and-fitch-first-instinct-blue_01_zpseccly06y.jpg

Abercrombie and Fitch First Instinct Blue používám teď v létě jako svěží toaletní vodu. Je to mladistvá, mužná vůně, pro moderního muže, jako je u Abercrombie and Fitch zvykem. Na první pohled zaujme už nádherný, těžký flakon z tmavého skla, nesoucí na straně kovový štítek nesoucí název toaletní vody. 

First Instinct Blue je kořenitá a aromatická vůně, a podle mě je povedenější a vyzrálejší než předchozí First Instinct, který byl svěžejší a ovocnější. Při prvním přivonění vás zaujme opojná vůně Bergamotu a exotického koření, kterou osvěžuje jablko. Srdce parfému ukrývá levanduli, kdysi oblíbenou a dnes opomíjenou přísadu pánských vůní, pikantní pepř a rozmarýn. Krásně se mísí se santalovým dřevem a ambrou, které tvoří základ.

 photo parfem-abercrombie-and-fitch-first-instinct-blue_02_zps2synzj7b.jpg

Vůně není přespříliš výrazná, je spíše lehčí, což se na léto hodí (těžké vůně si nechte na zimu), a možná si ji na sebe budete muset během dne opětovně nastříkat, aby se znovu rozvoněla, ale  celkově Abercrombie and Fitch First Instinct Blue hodnotím kladně. Není to žádná pecka, co se parfumářského umu týče, ani oslnivá kombinace, ale je to taková jistota, se kterou budete hezky vonět. Není to můj obvyklý styl vůně, ale v tomto ročním období na sobě těžké a výrazné vůně nesnesu. 

 photo parfem-abercrombie-and-fitch-first-instinct-blue_03_zpsipfzdpau.jpg

Čím se v létě nejraději voníte vy? Máte vlastně oblíbené parfémy, které používáte jen v zimě nebo jen v létě? Rozlišujete "typy" vůní? :)

Jak vypadat (ne)stylově a česky na dovolené

$
0
0

 photo cesky-nevkus_01_zpsltv01qmj.jpg

Každý národ má svůj signifikantní oděv. U Francouzů je to proužkované tričko a baret, Rakušané a bavorští Němci mají lederhose a dirndly, Skoti kilt, a Češi mají tříčtvtrťáky a sandály v ponožkách, podle kterých je okamžitě poznáte v Chorvatsku i na Václaváku. V mém článku najdete tipy, kterak vypadat (ne)stylově, a jako správný Čech i na letní dovolené.

 photo cesky-nevkus_02_zps96yrvd49.jpg

S jistou dávkou nostalgie si romanticky představuji a věřím tomu, jak Britové milují královnu a královskou rodinu. Ať už je to pravda nebo ne, faktem zůstává, že je spousta lidí napodobuje, protože šlechta byla vždycky jakýmsi vzorem, ať už morálním či módním. A vždycky mně bylo líto, že u nás takové vzory nemáme. A pak se stal hlavou našeho státu slovutný Miloš Zeman, který dokonale představuje podstatu českého národa a symbolizuje hodnoty svých voličů. Rád pije a kouří, a na dovolené se prohání rozplácnutý ve svém člunu na rybníku kdesi na Vysočině a vypadá u toho jako ztělesnění důstojnosti a grácie. To chcete.

 photo cesky-nevkus_04_zpsshs0e5wo.jpg

Začněme tedy outfitem. Říká se, že universálním oděvem ženy jsou malé černé, které se dají nosit ke všem příležitostem. U Čechů jsou to tříčtvrteční kapsáče, vytažené zaprané ponožky a rybářské vesty. Evergreeny zůstávají barvy jako písková, khaki a maskovací vzor, hodobóžové tříčtvrťáky na nedělní korzo pod kolonádou nákupní zóny však mohou být také kostkované, a když chcete být jako švihák lázeňský, vezmete si triko bez rukávů s pekelným potiskem.

 photo cesky-nevkus_03_zps0rsa2wac.jpg

 photo cesky-nevkus_05_zpsxvwzinfo.jpg

Na nohy pak obujte hnusosandály či jinou trekovou obuv, se kterou hravě zdoláte všechny terény - dlažbu v Kauflandu, centrum Prahy i výšlap na Sněžku. Pokud se chystáte k vodě, do hospody či do Opery, kupte si v tržnici padělek Crocsů. A vemte si také šedé ponožky. Ono chvíli trvá, než budou ty bílé zaprané.

 photo cesky-nevkus_06_zpsjmiqimfu.jpg

O universálnosti a bezbřehé využitelnosti tohoto úboru svědčí tato fotka z premiéry Orfea v podsvětí v Hudebním divadle Karlín (tentokrát to není ironie ani sarkasmus, tato fotka je opravdu z divadla). K čemu košili s krátkým rukávem, polyesterový oblek z tanečních z doby před čtyřiceti lety a kabelku od Lojzi Vitóna z jeho holešovického butiku, když postačí český národní kroj?

 photo cesky-nevkus_07_zpsaxb0xh4g.jpg

Mullet, pekelný sestřih u nás známý jako vpředu byznys, vzadu párty, deka, na Jágra, či podle Wikipedie také jako "na řidiče autobusu", bych ani nezmiňoval. Myslel jsem, že už je passé, a že se jedná jen o záležitost lidí, kteří si zachovali svůj styl oblékání a vkus z mládí, třeba jako když váš děda jezdí v autě v klobouku, ale ne, spousta lidí k tomuto vede i svoje ratolesti. Ještě štěstí, že Dr. Guillotin světu představil onen skvělý stroj na pomoc proti špatným vlasům.

 photo cesky-nevkus_09_zpss0y7tho7.jpg

 photo cesky-nevkus_08_zpsemrnbogu.jpg

Nejpříhodnějším zavazadlem je igelitka. Ideálně z Kauflandu. nejen, že do ní zabalíte dostatek řízků a Braník v PETce či jídlo na celý den, které jste si odnesli ze snídaňového bifé, Blesk a další nezbytnosti, ale můžete si z ní vyrobit stylové plavečky jako paní Naděžda. Je jen otázkou času, kdy to začne prodávat Balenciaga.

 photo cesky-nevkus_10_zpsuji6gouu.jpg

Nezapomínejme na stravu. Mořské potvory jsou ohavnost a v restauracích je beztak draho, a tak je nutné vybavit se igelitkami plnými řízků, lepeňáků, paštik v hliníkových kelímcích a štanglí junior salámu. Přece u moře nebudete žrát nějaký mořský sajrajt. Výrobci igelitek i salámů navíc v létě pořádají různé soutěže, takže když se vám poštěstí, vyhrajete dostatek igelitek a salámu i na příští dovolenou.

Na závěr ještě jeden tip: Pokud nemáte příliš vyvinutý dávivý reflex, dovoluji si doporučit Mimibazar, který je studnicí všeho vědění kuchařského umu českých vařilek, a kde z kepuču, točeňáku, ajdamu, vušestru a starého pečiva či knedlíků dokáží připravit úplně všechny óbrmňamky od pizzy až po svíčkovou. Hlavně nezapomeňte všechno povegetit, jinak si manža či příťa nebudou čvachtat!
Viewing all 487 articles
Browse latest View live